Miejsce jak z bajkowej krainy. Warto je odwiedzić podczas zimowej wycieczki do Nowego Sącza

Nowy Sącz pełen jest ciekawych miejsc idealnych do zwiedzania. Jednym z nich jest Sądecki Park Etnograficzny, który zimą zamienia się w krainę prosto z baśni. Warto tam zajrzeć podczas wizyty w Beskidzie Sądeckim.

Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu to miejsce, które przypomina krainę prosto z baśni. Szczególnie zimą, gdy dachy drewnianych chat i trawniki pokrywa warstwa śniegu. Warto wykorzystać zimową aurę i umieścić nowosądecki skansen na liście klimatycznych miejsc do odwiedzenia w Beskidach.

Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Skansen w Nowym Sączu. Miejsce jak z bajki

Park etnograficzny został zaprojektowany tak, by jak najbardziej przypominał wieś na Sądecczyznie. Można w nim podziwiać kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych (Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich) oraz grup etnicznych (Łemków, Niemców i Cyganów). Na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego znajdują się m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki czy XVIII-wieczne świątynie, w tym kościół rzymskokatolicki i cerkiew greckokatolicka. W Miasteczku Galicyjskim z kolei zwiedzający mogą obejrzeć rekonstrukcję placu rynkowego, ratusza, remizy strażackiej, karczmy i domów należących do mieszczan.

 

Sądecki Park Etnograficzny. Jak dojechać?

Do Sądeckiego Parku Etnograficznego można dojechać komunikacją miejską (linią 14 i 15, przystanek "Długoszowskiego - Skansen") lub samochodem, od ul. Długoszowskiego lub Lwowskiej, czyli od strony Miasteczka Galicyjskiego. W obu przypadkach przed bramami dostępny jest parking.

Sądecki Park Etnograficzny. Cennik i godziny otwarcia

Sądecki Park Etnograficzny jest nieczynny: w poniedziałki, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 i 6 stycznia, 1 listopada, 25  i 26 grudnia. Od 17 października do 30 kwietnia skansen otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9-15, przy czym ostatnie wejście możliwe jest do godziny 14. We wtorki wstęp jest darmowy. W pozostałe dni trzeba zakupić bilet. Normalny kosztuje 10 zł, wycieczka z przewodnikiem to koszt 90 zł. Zwiedzanie trwa ok. godzinę. Co ciekawe, na terenie skansenu można również organizować sesje fotograficzne (koszt wynosi 200 zł za udostępnienie parku na 2 godziny).

 
Więcej o: