Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Giethoorn nazywana jest często "Małą Wenecją". To niewielka wioska położona we wschodniej części Holandii, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Większość z nich na własne oczy chce się bowiem przekonać, czy klimat jak z włoskiej miejscowości i bajkowe krajobrazy, o których rozpisują się strony podróżnicze, faktycznie są tak wyraziste.
Do średniowiecza teren wioski stanowiły głównie lasy i torfowiska, a przez wiele lat torf był praktycznie jedynym środkiem opału w Holandii. Wydobywano go, a z czasem powstał obszar łączący cechy siedliska lądowego i wodnego. Właśnie na terenie takiego mokradła powstała odizolowana wioska. Przez dłuższy czas nie była zlokalizowana na żadnej drodze, a transport odbywał się wyłącznie drogą wodną. Wykopano liczne rowy, a domki budowano na niewielkich wysepkach. Wówczas niewielu zdawało sobie sprawę, że tak unikatowy charakter wioski sprowadzi do niej kilkadziesiąt lat później tłumy zachwyconych turystów.
Ze względu na liczne kanały, mostki i kładki, tę niewielką miejscowość we wschodniej części Holandii często nazywa się "Wenecją Północy". Mimo wielu podobieństw wioska znacząco różni się od włoskiej perły turystycznej. Przede wszystkim liczne pola, bogata roślinność i domki z kamienia i cegły sprawiają, że klimat, który panuje w Giethoorn odzwierciedla rzeczywistość wyrwaną z baśni. Według turystów - nawet bardziej niż w przypadku oryginalnej Wenecji.
Możliwości zwiedzania tej urokliwej wioski jest wiele. Można zarówno wybrać się na pieszą wędrówkę, jak i opłynąć okolicę na wynajętej łódce. Są również i tacy, którzy decydują się na oba te rozwiązania, aby móc jak najlepiej nasycić się bajkowym klimatem. W Giethoorn znajdziemy również kościół, liczne kafejki i restauracje. Z kolei do historii miejscowości przybliży nas Muzeum Gospodarstwa Rolnego. W budynku wzniesionym w 1826 roku zgromadzone są stare narzędzia rolnicze oraz inne przedmioty, które wykorzystywane były niegdyś przez miejscową ludność.
Źródła: Youtube, holandiabeztajemnic.pl, matkawariatka.pl