Kasprowy Wierch to turystyczny hit. Oto co warto wiedzieć przed wycieczką [CENY, NAJŁATWIEJSZY SZLAK]

W polskich górach istnieje kilka lokalizacji, które cieszą się niezwykłą popularnością niezależnie od pory roku. Jedną z nich jest bez wątpienia Kasprowy Wierch, czyli malowniczy szczyt położony w Tatrach Zachodnich. Ile kosztuje kolejka na szczyt i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Kasprowy Wierch to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Liczy on 1987 m, a z jego szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na zarówno polskie, jak i słowackie góry. Zobaczymy m.in. majestatyczny Krywań, Giewont czy Czerwone Wierchy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób obiera ten kierunek za główny cel wycieczki. Zanim jednak wyruszycie w podróż na Kasprowy Wierch, zobaczcie, co warto wiedzieć. 

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Kasprowy Wierch - ile kosztują bilety na kolejkę linową? 

Chętni mogą wybrać się na szczyt wysokogórską koleją linową. Prawie 4,3-kilometrowa podróż rozpoczyna się w Kuźnicach, gdzie wagonik mieszczący od 30 do 60 osób rusza w stronę Myślenickich Turni. Tam turyści przesiadają się, by ruszyć już bezpośrednio na Kasprowy Wierch. Cała trasa trwa około 20 minut, a w jej trakcie można podziwiać malownicze, tatrzańskie widoki. Zobaczycie tu lasy, hale, góry oraz granie. 

Ceny wejściówek różnią się w zależności od miejsca kupna, pory dnia i okresu. W sezonie wysokim (od 18 grudnia do 28 lutego, od 16 kwietnia do 8 maja i od 16 czerwca do 30 września) będzie to wydatek rzędu 89 zł za bilet normalny oraz 79 zł za ulgowy. W dwie strony będzie to 109 oraz 89 zł. 

W sezonie niskim (od 1 marca do 15 kwietnia, od 9 maja do 15 czerwca i od 1 października do 17 grudnia) za bilet normalny zapłacimy 65 zł, natomiast za ulgowy 55 zł. W obie strony będzie to odpowiednio 79 zł i 69 zł.

Bilety zakupicie online, w biletomatach lub w kasie w Kuźnicach. Uprawniają one do przebywania na Kasprowym Wierchu przez 1 godzinę i 40 minut. 

A może pieszo? Szlaki na Kasprowy Wierch

Jeżeli wolicie pokonać trasę na szczyt o własnych nogach, możecie wybrać jeden ze szlaków turystycznych. Za najłatwiejszy i najkrótszy uznaje się ten prowadzący z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Na szczyt dotrzemy w około 3 godzin, a po drodze zobaczymy m.in. punkty widokowe z pięknymi panoramami Tatr.

Co czeka was na Kasprowym Wierchu? Oprócz wspaniałych widoków znajdziecie tu m.in. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które działa tu od 1938 roku. Mieści się tu także najwyżej położona restauracja w Polsce (1959 m n.p.m.) - Poziom 1959. To świetne miejsce nie tylko na odpoczynek, ale i zakupienie pamiątek. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: