Rekordowe transakcje i mieszkania za miliony. "A ja bym chciała mały domek. I nie stać mnie"

Apartament w Warszawie kupiony za 23 mln zł. W Krakowie - za ponad 15 mln zł. W piątkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita" informuje o rekordowych transakcjach, które zostały zrealizowane w mijającym roku.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

– Największej transakcji pod względem ceny całkowitej dokonano na rynku warszawskim. Za 480-metrowy apartament w wieży Złota 44 zapłacono prawie 23 mln zł – powiedziała na łamach "Rzeczpospolitej" Małgorzata Wełnowska, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium. Najdroższy apartament w Polsce kupił Rafał Zaorski, znany inwestor i spekulant giełdowy.

Słodki luksus, słona zapłata

Z kolei, zgodnie z tym, o czym mówiła Małgorzata Wełnowska, lokal o powierzchni niemal 700 metrów kwadratowych w krakowskim apartamentowcu Angel Wawel kosztował ponad 15 mln zł. Dla niektórych jest to wręcz niewyobrażalna cena, jednak, jak się okazuje, również takich lokali w Polsce nie brakuje. "Niemal 195-metrowy apartament kupiono tu za ponad 9,2 mln zł, a lokal o powierzchni 154 mkw. – za 7 mln zł" - podaje "Rzeczpospolita". 

Nabywcy mieszkań przy ulicy Wiejskiej również powinni uzbroić się w grube portfele; według danych portalu "Rz" na około 213-metrowy lokal jeden z klientów wydał bowiem 6,5 mln zł. Inny, za 181 metrów kwadratowych przy Foksal zapłacił ponad 5 milionów. Po opublikowaniu podsumowania rekordowych transakcji w mijającym roku w mediach społecznościowych rozpoczęła się burzliwa dyskusja. "Niektórych inflacja chyba nie dotyka", "A ja bym chciała mały domek. I nie stać mnie", "Jedni jedzą kawior, drudzy pierogi z Żabki..."  - komentują internauci. 

Wieżowiec 'Złota 44' w Warszawie (po lewej).Wieżowiec 'Złota 44' w Warszawie (po lewej). Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Rekord coraz bliżej

Jak wynika z najnowszego raportu JLL, od stycznia do końca września inwestorzy kupili w Polsce obiekty handlowe za ponad 822 mln euro. Dzięki temu zbliżyli się do rekordowego wyniku z 2019 roku, który wynosił 878 mln euro w pierwszych trzech kwartałach. Dziennik zaznacza również, że inwestorzy ubiegły rok zakończyli wynikiem ok. 1 mld euro - planowane oddania w czwartym kwartale 2022 roku wróżą jednak przekroczenie tego wyniku.

Tylko w III kw. 2022 r. deweloperzy oddali do użytku najemców 113 tys. mkw. powierzchni handlowej

- informuje portal "Money".  

Źródła: Rzeczpospolita, Money, Bankier, JLL

Więcej o: