Gdzie obserwować zorzę polarną? Te 10 miejsc to najlepszy wybór w 2023 roku

Zorza polarna to jedno z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących zjawisk naturalnych. Podziwianie jej na własne oczy to marzenie wielu podróżników. Jakie miejsca są najlepsze do obserwowania zorzy polarnej? Oto 10 propozycji.

Zorze polarne są uważane za jedno z najpiękniejszych zjawisk naturalnych. Rzadko, w sprzyjających warunkach, można zorze obserwować nawet w Polsce. Przykładem mogą być intensywne rozbłyski na Słońcu. Najczęściej występują jednak na wysokich szerokościach geograficznych, za kołami podbiegunowymi. Kolor zorzy w dużej mierze zależy od rodzaju gazu w atmosferze i od wysokości, na jakiej występuje to zjawisko. Czerwone i zielone barwy daje tlen, azot z kolei świeci w kolorach purpury i bordo. Wodór i hel z kolei dają barwę niebieską i fioletową.

Zobacz wideo Svalbard. Tu temperatury wzrosły najszybciej na świecie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najlepsze miejsca do podziwiania zorzy polarnej. To tam widoki zachwycą każdego

Zorzę polarną można obserwować w wielu miejscach, jednak niektóre cieszą się największą popularnością. Dziesięć najlepszych miejsc do podziwiania tego zjawiska wskazał m.in. portal TheTravel.com. W pierwszej dziesiątce znalazły się m.in. Islandia, Jukkasjärvi i Abisko w Szwecji, Kakslauttanen w Finlandii, Tromso w Norwegii, północna Zatoka Hudsona w Kanadzie, a nawet Aberdeen w Szkocji. Gdzie jeszcze warto wybrać się w celu obserwacji zorzy polarnej?

Frederick Sound, Alaska. Wybierz się w rejs

Zimą przez niemal 24 godziny dziennie panują tu ciemności, a miejsce oddalone jest od świateł wielkich miast. To sprawia, że zatoka w Archipelagu Aleksandra jest idealnym miejscem do podziwiania zorzy polarnej. Firmy organizują nawet specjalne rejsy statkiem. Szczyt sezonu trwa tu od sierpnia do kwietnia. Latem to również popularne miejsce do podziwiania wielorybów.

 

Grenlandia. Jedno z najpopularniejszych miejsc do obserwacji zorzy polarnej

To prawdopodobnie jedno z najpopularniejszych miejsc do podziwiania zorzy polarnej. Powodem są stabilna pogoda i niska ilość opadów, które sprawiają, że niebo częściej pozwala na obserwację zorzy czy gwiazd. Popularnością cieszą się wyprawy saniami zaprzęgowymi czy skuterami śnieżnymi, ale zorzę można oglądać nawet podczas krótkiego spaceru.

 

Laponia, Finlandia. Zorza polarna i Święty Mikołaj

Położona w pobliżu bieguna północnego Laponia to nie tylko kraina Świętego Mikołaja i sportów zimowych, lecz także miejsce, w którym można obserwować zorzę polarną. Najlepszą porą do podziwiania jest okres od sierpnia do kwietnia. Nawet zimowe mroźne temperatury nie zniechęcają do odwiedzin.

 
Więcej o: