"To jeszcze kościół czy już pałac?". Zdumiewający obiekt na Dolnym Śląsku

Wambierzyce to malownicza miejscowość położona w województwie dolnośląskim, u podnóża Gór Stołowych. Mimo jej niewielkich rozmiarów wioska ta zyskała sławę wśród turystów z całej Polski - głównie za sprawą niezwykłej bazyliki, która się tam znajduje.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wzgórza, malownicze pola i zaciszna okolica. Wambierzyce uznaje się za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie turystycznej Dolnego Śląska. Nie bez powodu miejsce to okrzyknięto również "śląską Jerozolimą" - wszystko za sprawą obiektów sakralnych, które się tam znajdują. 

Perła Ziemi Kłodzkiej

Wambierzyce słyną przede wszystkim z Sanktuarium Maryjnego. Niezwykle okazała bazylika nazywana jest perłą wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Już samo wejście robi na turystach ogromne wrażenie. Do świątyni prowadzą bowiem monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Łącznie jest 56 stopni. Fasada budynku utrzymana jest w stylu późnego renesansu i ma aż 52,5 m wysokości, z kolei wnętrze bazyliki zachwyca barokowym przepychem. "To jedno z najpiękniejszych sanktuariów w Polsce" - komentuje  jedna z internautek na Twitterze. 

 

Królewski widok

Symetryczne zdobienia podwójnymi pilastrami i płycinami, potęga budowli i rozdzielenie jej w połowie galerią na dwie kondygnacje sprawia, że kościół ma prawdziwie pałacowy charakter. Dostrzegli to również internauci, którzy pod zdjęciem zamieszczonym na Twitterze piszą: "To jeszcze kościół czy już pałac?". Na skojarzenia z pałacem wpływa również  górny ciąg balustrady, która jest bogato udekorowana kamiennymi posągami apostołów. 

Zobacz wideo Tak wygląda kościół katolicki za 20 mln dolarów. "Proszę skasować to nagranie"

Zwiedzanie Wambierzyc 

Słynna bazylika otwarta jest dla zwiedzających każdego dnia od godz. 7:00 do 19:00. Będąc w okolicy, warto również odwiedzić piękną, rozległą kalwarię. Pierwsze kaplice pochodzą sprzed ponad 300 lat, zostały wybudowane w 1683 roku. Niestety ze względu na drewniane elementy nie zachowały się do czasów współczesnych. Z kolei Droga Krzyżowa, która znajduje się na Górze Kalwarii powstała w 1732 roku. 

Obecnie elementem programu Kalwarii Wambierzyckiej jest również 14 bram. Mają przede wszystkim nasuwać skojarzenia związane z Jerozolimą

- czytamy na stronie podróżniczej mynaszlaku.pl. 

Źródło: wambierzyce.pl, mynaszlaku.pl

Więcej o: