Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wzgórza, malownicze pola i zaciszna okolica. Wambierzyce uznaje się za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie turystycznej Dolnego Śląska. Nie bez powodu miejsce to okrzyknięto również "śląską Jerozolimą" - wszystko za sprawą obiektów sakralnych, które się tam znajdują.
Wambierzyce słyną przede wszystkim z Sanktuarium Maryjnego. Niezwykle okazała bazylika nazywana jest perłą wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Już samo wejście robi na turystach ogromne wrażenie. Do świątyni prowadzą bowiem monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Łącznie jest 56 stopni. Fasada budynku utrzymana jest w stylu późnego renesansu i ma aż 52,5 m wysokości, z kolei wnętrze bazyliki zachwyca barokowym przepychem. "To jedno z najpiękniejszych sanktuariów w Polsce" - komentuje jedna z internautek na Twitterze.
Symetryczne zdobienia podwójnymi pilastrami i płycinami, potęga budowli i rozdzielenie jej w połowie galerią na dwie kondygnacje sprawia, że kościół ma prawdziwie pałacowy charakter. Dostrzegli to również internauci, którzy pod zdjęciem zamieszczonym na Twitterze piszą: "To jeszcze kościół czy już pałac?". Na skojarzenia z pałacem wpływa również górny ciąg balustrady, która jest bogato udekorowana kamiennymi posągami apostołów.
Słynna bazylika otwarta jest dla zwiedzających każdego dnia od godz. 7:00 do 19:00. Będąc w okolicy, warto również odwiedzić piękną, rozległą kalwarię. Pierwsze kaplice pochodzą sprzed ponad 300 lat, zostały wybudowane w 1683 roku. Niestety ze względu na drewniane elementy nie zachowały się do czasów współczesnych. Z kolei Droga Krzyżowa, która znajduje się na Górze Kalwarii powstała w 1732 roku.
Obecnie elementem programu Kalwarii Wambierzyckiej jest również 14 bram. Mają przede wszystkim nasuwać skojarzenia związane z Jerozolimą
- czytamy na stronie podróżniczej mynaszlaku.pl.
Źródło: wambierzyce.pl, mynaszlaku.pl