Legnica. Złamana choinka z potłuczonymi bombkami stanęła w centrum

Choinka z potłuczonymi bombkami i poszarpanymi łańcuchami stanęła przy pl. Meisslera w Legnicy. To inicjatywa Fundacji Raduga, która chce zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet.

"'Pobite bombki szokują. A kobiety?' - dzisiaj rozpoczęliśmy bardzo ważną dla nas kampanię. Tym hasłem chcemy zwrócić waszą uwagę na problem przemocy domowej, która, pomimo magii świąt, nie znika" – czytamy na Facebooku Fundacji Raduga. Choinkę będzie można podziwiać do 29 grudnia.

- Chcemy, żeby kobiety podchodziły do problemu przemocy poważnie i nie czekały, tylko reagowały już na pierwsze niepokojące sygnały – powiedziała lokalnemu portalowi tulegnica.pl Magdalena Zaczyńska, prezeska Fundacji Raduga.

Zobacz wideo Legnica. Pożar w kamienicy. Policjanci pomogli starszemu mężczyźnie wydostać się z budynku

Konsultantkami są kobiety, które doświadczyły przemocy

Organizacja pragnie zwrócić uwagę, że podczas świąt Bożego Narodzenia wiele kobiet doświadcza nie tylko pozytywnych zachowań, ale również negatywnych. Wiele z nich zmaga się z przemocą fizyczną, psychologiczną, ekonomiczną czy seksualną.

- Stawiamy na zapobieganie przemocy na wczesnym etapie. Potrafimy z nią sobie radzić. Wykorzystujemy pomysł podpatrzony podczas pobytu w jednym z ośrodków w Islandii. U nich i u nas także konsultantkami są kobiety, które doświadczyły przemocy. To one utrzymują kontakt przez kilka pierwszych spotkań – tłumaczy szefowa fundacji.

Grupa morsów Igora Janika spotyka się w każdą niedzielę o godz. 10.30 na plaży w Gdańsku Jelitkowie na wysokości wejścia 66Jakie zalety ma morsowanie? Były olimpijczyk też kiedyś był zmarzlakiem

Zaczyna się od złego traktowania

Rada Europy szacuje, że około 25 proc. kobiet doświadczyło przemocy fizycznej, a 10 proc. przemocy seksualnej z użyciem siły. Centrum Praw Kobiet podaje, że ofiarą przemocy w Polsce co roku pada ok. 800 tys. kobiet. Z danych policji wynika, że niewiele ponad 100 tysięcy. 

- Przemoc nie zawsze musi mieć formę fizycznej agresji - podkreśla Magdalena Zaczyńska. - Zaczyna się od złego traktowania. Kiedy w relacji pojawia się taki dyskomfort to sygnał alarmowy. 

bar - zdjęcie ilustracyjneTurysta musiał zapłacić 422 zł za drinka. "Dałem się złapać na oszustwo"

Bezpłatna pomoc

Fundacja Raduga działa w Legnicy od 2014 roku. Od listopada organizacja prowadzi punkt konsultacyjny, w którym każda kobieta może otrzymać bezpłatną pomoc udzielaną przez kobiety, które same wyszły z podobnej sytuacji życiowej. Fundacja oferuje także wsparcie psychologiczne i prawne.

Punkt znajduje się przy ulicy Grodzkiej 76. W każdy wtorek i środę dyżuruje w nim konsultantka. 

***

Doświadczasz przemocy domowej? Szukasz pomocy? Możesz zgłosić się na przykład do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Bezpłatna infolinia czynna jest całodobowo pod numerem telefonu 800 12 00 02. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie

Jeśli występuje zagrożenie życia - dzwoń na numer alarmowy 112.

Źródła: Fundacja Raduga / tulegnica.pl / Wysokie Obcasy 

Więcej o: