Góry, morze, winnice i tętniące życiem miasta. Ten kraj to niedoceniany przez turystów skarb

Każdego roku tysiące Polaków wyjeżdża na urlop do Chorwacji, mijając po drodze Słowenię. Pomijanie tego kraju w planach to jednak spory błąd. Słowenia oferuje bowiem wiele ciekawych atrakcji, które wypełnią nawet długi pobyt.

W przewodniku Lonely Planet 2022 Słowenia znalazła się na 5. miejscu na liście dziesięciu najlepszych turystycznych destynacji na świecie. Odwiedzający ten kraj mają do wyboru góry, morze, winnice, rozległe lasy i ciekawe atrakcje. A to wszystko w państwie o powierzchni zaledwie 20 tys. km kwadratowych (powierzchnia Polski jest 15 razy większa). Turyści znajdą tu więc wszystko, czego potrzebują do szczęścia, od plaż nad Adriatykiem przez tętniące życiem miasta i niewielkie miasteczka, winnice po szczyty Alp Julijskich i miejsca stworzone dla amatorów sportów zimowych. Mimo to, Polacy kraj ten najczęściej mijają w drodze do ulubionej Chorwacji. Co warto odwiedzić podczas pobytu w Słowenii? Oto kilka propozycji.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Maribor: zamek i najstarsza winorośl na świecie

Maribor to drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii. Położone zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Austrią, oferuje wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest stara trta, najstarsza winorośl na świecie. Ma ok. 400 lat i każdego roku rodzi kilkadziesiąt kilogramów owoców, z których produkuje się wino (jedynie średnio 100 butelek rocznie). Warto również odwiedzić zamek w Mariborze, wzniesiony w XV wieku, Plac Zamkowy (Grajski Trg) czy Lent, wieże obronne i dzielnicę żydowską.

 

Lublana: tętniąca życiem stolica Słowenii

Stolica Słowenii to punkt obowiązkowy podczas wizyty w tym kraju. Smoczy Most czy ruiny rzymskie to tylko niektóre z atrakcji. Tłumy turystów przyciąga położony na wzgórzu zamek, do którego można dotrzeć m.in. kolejką linową. Stamtąd można podziwiać panoramę miasta i nocne życie stolicy.

 

Dolina Vipavy: raj dla paralotniarzy i wielbicieli zieleni

To idealne miejsce dla tych, którzy preferują piękne krajobrazy i dobre wino, wolą jednak unikać tłumów, jakie można spotkać w większych miastach. Rozciąga się wzdłuż zachodniej granicy Słowenii, przez jej środek przebiega rzeka Vipava. Dolina to doskonałe miejsce na odpoczynek dla tych, którzy pragną zieleni, pięknych krajobrazów i dobrego wina. To też słoweńska stolica paralotniarzy.

 
Więcej o: