Te miejsca nie miały sobie równych. Tam Polacy podróżowali najczęściej w 2022 roku

2022 rok to czas, kiedy większość europejskich państw ponownie otworzyła się na turystów. Głodni podróżowania ponownie mogli przekraczać granice bez konieczności wykonywania testów, pokazywania certyfikatów szczepień czy noszenia maseczek. Jak wynika z najnowszego raportu, w tym roku Polacy odwiedzili aż 157 krajów.

Chociaż 2022 rok przyniósł wiele ułatwień w podróżowaniu, to nie należał również do najłatwiejszych. Skutki popandemiczne i szalejąca inflacja sprawiły, że wielu z nas musiało zacisnąć pasa. Jednak Polacy nie rezygnowali z wyjazdów i tłumnie odwiedzali wybrane lokalizacje. Które z nich cieszyły się największą popularnością?

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Najpopularniejsze kierunki wśród Polaków

Kiwi.com to czeska wyszukiwarka połączeń umożliwiająca rezerwacje biletów lotniczych w najkorzystniejszych cenach. Firma przygotowała raport na bazie danych od 1 stycznia do 1 grudnia 2022 roku i sprawdziła m.in. gdzie oraz za ile podróżowaliśmy w minionych miesiącach. 

Największą popularnością wśród Polaków cieszyły się urlopy w stylu dolce vita. Najczęściej wypoczywaliśmy wśród włoskich uliczek, czy korzystając ze sjesty w hiszpańskich miejscowościach. Często wyjeżdżaliśmy również do Francji, Norwegii, Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii. Tym razem z grona najpopularniejszych kierunków wypadła Ukraina ze względu na trwającą tam wojnę. 

Które europejskie miasta najbardziej zachwyciły naszych rodaków? Okazało się, że w 2022 roku równych sobie nie miał Londyn. Tuż za nim znalazły się Barcelona, Mediolan, Sztokholm oraz Oslo. Jak pokazują prognozy, sytuacja wiele nie zmieni się również w przyszłym roku. Na ten moment wśród kierunków na 2023 rok królują Londyn, Paryż, Rzym, Barcelona i Mediolan.

Tyle płaciliśmy za bilety w 2022 roku

Polacy najczęściej podróżowali z lotnisk: Kraków-Balice, Chopina w Warszawie, Warszawa-Modlin oraz Katowice-Pyrzowice. Największą popularnością cieszyły się loty krótkodystansowe, które były tańsze niż w 2019 roku. Średnia cena za bilet wynosiła 331, czyli o 70 zł mniej niż przed pandemią. 

Większy popyt i wyższa cena paliwa skutkują droższymi biletami, zwłaszcza na długich trasach. Krótsze loty są mniej dotknięte, ponieważ paliwo stanowi mniejszą część kosztu biletu. W przypadku dłuższych lotów większość kosztów biletu dotyczy paliwa, dlatego też różnica w cenie staje się widoczna

- wytłumaczyła Eliška Reznícek Dockalová, Director of Customer Experience w Kiwi.com cytowana przez portal wprost.pl. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: