Łatwe zimowe szlaki w Tatrach. Te trasy są idealne dla początkujących i liczących na piękne widoki

Zakopane czasem nazywane jest zimową stolicą Polski. Nie bez powodu, Tatry cieszą się bowiem ogromną popularnością zarówno wśród narciarzy, jak i turystów. Te łatwe szlaki w Tatrach zimą to dobre propozycje na początek.

Góry zimą mają swój urok, ale wyruszanie na łatwe latem szlaki prowadzące na szczyty może okazać się niebezpieczne. Przygodę z zimowymi wędrówkami warto zacząć od prostych tras, które zapewnią niezapomniane widoki i wrażenia, ale nie będą ryzykowne.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Morskie Oko. Trasa obowiązkowa, ale niebezpieczna zimą

Największą popularnością cieszy się czerwony szlak nad Morskie Oko. Tłumy turystów przemierzają go zarówno latem, jak i zimą. Liczący 8 km (w jedną stronę!) szlak z Palenicy Białczańskiej do schroniska prowadzi co prawda asfaltową drogą, po drodze znajdują się jednak w strefie zagrożenia zejściem lawin. Trasa mija Żleb Żandarmerii, Biały Żlebek, niebezpieczne są również okolice mostu nad Wodogrzmotami. To dlatego przed wyruszeniem do Morskiego Oka należy sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego. Wycieczka w tę i z powrotem zajmuje ok. 4-5 godzin, nie licząc przerwy w schronisku. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że zimą to wyprawa całodniowa.

Rusinowa Polana zimą. Krótka wycieczka z przepiękną panoramą

Stosunkowo krótką wycieczką jest wyprawa na Rusinową Polanę niebieskim szlakiem z Palenicy Białczańskiej. Choć nie trwa długo, zapewnia panoramę na Tatry Wysokie, w tym najwyższy szczyt Tatr, Gerlach, znajdujący się po słowackiej stronie. W dobrą pogodę i warunki, przede wszystkim brak oblodzeń, można wyruszyć na Gęsią Szyję, dokąd prowadzi zielony szlak z Rusinowej Polany.

Szlaki w tatrzańskich dolinach. Tu króluje Dolina Chochołowska

Dobrym pomysłem na zimową wycieczkę w Tatrach jest spacer po dolinach. Tu największą popularnością cieszą się szlaki Doliną Kościeliską czy Doliną Chochołowską. Obie wycieczki można zakończyć w schronisku lub ruszyć dalej, jeśli panują dobre warunki. Po dotarciu zielonym szlakiem z Kościeliska do schroniska na Hali Ornak można wybrać się nad Smreczyński Staw. Z kolei ze schroniska na Polanie Chochołowskiej można spróbować wejść na Grzesia żółtym szlakiem. Mniej popularnym, ale równie urokliwą trasą, jest czerwony szlak w Dolinie Strążyskiej. Po dotarciu na Polanę Strążyską można podejść nad wodospad Siklawica.

Wyruszanie w wyższe partie gór bez odpowiedniego sprzętu do zimowej wędrówki, a tym bardziej bez znajomości posługiwania się nim, jest niebezpieczne i ryzykowne. Raki, czekan czy lawinowe ABC to podstawa górskich zimowych wędrówek. Przed wyjściem w góry, nawet na spacer w dolinkach, koniecznie należy sprawdzić komunikaty pogodowe i stopień zagrożenia lawinowego.

 
Więcej o: