Najwęższy dom świata stoi w Warszawie. Mieszkało w nim ponad 40 artystów

Przechadzając się ulicami warszawskiej Woli, wśród nowoczesnych budynków, jak i przedwojennych kamienic możemy natknąć się na niestandardową konstrukcję. W rzeczywistości, Dom Kereta został stworzony jako pracownia artystyczna, a inspiracją dla ciekawego designu stała się przeszłość rodziny właściciela.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Etgar Keret jest izraelsko-polskim artystą urodzonym w 1967 roku w Ramat Ganie. Spełnia się on jako pisarz i reżyser filmowy. Już w 1992 roku, niedługo po opublikowaniu swoich pierwszych tekstów do prasy, wydał autorską książkę Zbiór Opowiadań-Rury. Jest też wykładowcą w Wyższej Szkole Filmowej w Tel Awiwie.

Budynek niczym getto

Keret, który na stale mieszkał w Warszawie, w 2012 roku zlecił architektowi Jakubowi Szczęsnemu stworzenie budynku, mającemu służyć jako pracownia oraz zwyczajny dom mieszkalny. Jego design różni się jednak od innych warszawskich konstrukcji. Dom Kereta, wciśnięty w szczelinę między budynkami na ul. Żelaznej 74 i ul Chłodnej 22 ma zaledwie 1,2 metra szerokości, zaś w najwęższym miejscu...72 cm. Jego niecodzienny design nie wziął się znikąd. W zamyśle artysty miał być on hołdem dla jego rodziny, która w trakcie II wojny światowej trafiła do warszawskiego getta. Getto, z którym Etgar Keret jest tak związany emocjonalnie, mieściło się w pobliżu należącego do niego domu. Jego ojciec w trakcie okupacji przez wiele miesięcy ukrywał się w pomieszczeniu na tyle ciasnym, że po wydostaniu się doznał zaników mięśniowych.

 
Zobacz wideo

Dla siebie, dla innych artystów, a nawet dla odwiedzających

Mimo swojego wyglądu, wyposażenie Domu Kereta nie różni się zbytnio od zwyczajnych bloków mieszkalnych. Wewnątrz znajdziemy dwa piętra, na które składa się salon, sypialnia, kuchnia oraz łazienka. Keret swoje mieszkanie traktował jako dobro wspólne, goszcząc w nim wielu artystów z różnych krajów, a on sam wyprowadził się stamtąd w 2016 roku. Z dniem dzisiejszym, w Domu Kereta co jakiś czas organizowane są dni otwarte, podczas których możemy zwiedzić, i na własnej skórze przekonać się o wyjątkowej formie elewacji.

Więcej o: