"Z powierzchni ziemi ma szansę zniknąć 50 różnych miast". Niepewna przyszłość Gdańska i Gdyni

Naukowcy z organizacji non-profit Climate Central przygotowali szereg wizualizacji ukazujących, jak może zmienić się poziom wód na świecie w zależności od średniej temperatury. Widzimy również, jakich skutków można się spodziewać w przypadku nieograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Dla niektórych miast, w tym Gdyni i Gdańska, przyszłość nie wygląda kolorowo.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Naukowcy z organizacji Climate Central zajmują się rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu klimatologii. W jej skład wchodzą badacze i dziennikarze naukowi wyspecjalizowani w dziedzinie zajmującej się zmianami klimatu. Niedawno organizacja ta zebrała odpowiednie dane i stworzyła wizualizację możliwych scenariuszy na przyszłość. Wyniki mogą zaskakiwać.

Pod wodą

W ubiegłym roku w czasopiśmie akademickim "Environmental Research Letters" pojawiły się badania, z których jasno wynika, że na konsekwencje zmian klimatu narażone są szczególnie nadmorskie miejscowości. "Aby zobrazować, jak poważna jest sytuacja, specjaliści zaprezentowali realistyczne wizualizacje. Wiele nadmorskich miast na całym świecie może znaleźć się częściowo pod wodą" - podaje TVN24. Wśród polskich miejscowości są Gdynia i Gdańsk.

Gdańsk - wizualizacja Climate CentralGdańsk - wizualizacja Climate Central climatecentral.org

Liczy się czas

Im szybciej zostaną podjęte działania w kwestii zapobiegania skutkom zmian klimatu, tym większa szansa, że wiele miast z "czarnej listy" jednak przetrwa. Na ten moment sytuacja nie wygląda bowiem kolorowo. Według analiz, jakie przeprowadzili naukowcy z Climate Central, wraz ze wzrostem temperatury o 4 stopnie Celsjusza, w ciągu kolejnych 200-2000 lat poziom wody będzie mógł wzrosnąć aż o niemal 9 metrów.

W tym pesymistycznym scenariuszu z powierzchni ziemi ma szansę zniknąć około 50 różnych miast

- czytamy na portalu TVN24. W badaniach i wizualizacjach ekspertów z Climate Central uwzględniono również Polskę. Wynika z nich, że jeśli utrzymamy globalny wzrost temperatury na poziomie 3 stopni Celsjusza, pod wodą mogą znaleźć się m.in. ulica Długa w Gdańsku, Śródmieście w Gdyni czy słynna Bazylika Mariacka.  

Gdynia pod wodą - wizualizacja Climate CentralGdynia pod wodą - wizualizacja Climate Central climatecentral.org

Ponure wizje

Do tak ponurych, lecz możliwych scenariuszy odniósł się w rozmowie z portalem "Trójmiasto" Jacek Piskozub, oceanolog. Jak skomentował: - W Gdańsku oznaczałoby to utratę znacznej części miasta: wszystkiego na wschód i północ od Wisły (...), dużej większości Starego Miasta i fragmentów Głównego (najstarszej części miasta), z Kościołem Mariackim pozostającym na niewielkim suchym półwyspie, stanowiącym ostatnią pamiątkę po historycznym Gdańsku.

Ekspert dodał również, że to emisje gazów cieplarnianych powodują globalne ocieplenie, a co za tym idzie - wzrost poziomu morza. 

Źródła: TVN24, Climate Central

Więcej o: