Świetliste lub tęczowe kręgi pojawiające się na niebie wokół słońca i księżyca to efekt halo. Kilka dni temu to niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w kurorcie w szwajcarskich Alpach.
Więcej podobnych ciekawostek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
10 grudnia 2022 roku turyści wypoczywający w szwajcarskiej miejscowości Zermatt u podnóża najwyższych szczytów Alp mogli zaobserwować niezwykłe zjawisko. To jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Szwajcarii i jednocześnie jeden z największych tamtejszych ośrodków sportów zimowych. Narciarze korzystający z tras na stokach góry Matterhorn podziwiali halo, świetliste tęczowe pierścienie wokół tarczy słonecznej. Efektem są nagrania, ale też zdjęcia halo nad pokrytymi śniegiem szczytami Alp w Szwajcarii. Robią wrażenie?
Halo to zjawisko zachodzące w atmosferze ziemskiej, obserwowane wokół tarczy słonecznej. To najczęściej biały lub tęczowy pierścień widoczny wokół słońca albo księżyca, wywoływany załamaniem światła na kryształach lodu. Tzw. małe halo to najczęściej występujące zjawisko o rozmiarze kątowym 22 st. Nieco rzadsze jest wielkie halo, o rozmiarze kątowym 46 st. Wielość rodzajów kryształów lodowych i mnogość ich ustawień w powietrzu sprawiają jednak, że obserwować można wiele efektów. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się halo występuje zimą. Można je zaobserwować na każdej długości i szerokości geograficznej, najczęściej w górach.