Rosja tęskni za turystami. Przyjazdy na granicy błędu statystycznego

Rosja po ataku na Ukrainę stała się persona non grata. Przeciągająca się wojna w Ukrainie i bombardowanie przez siły powietrzne Federacji Rosyjskiej infrastruktury krytycznej naszego sąsiada - sprawiają, że oczy zachodniego świata wciąż zwrócone są na Ukraińców i ich walkę z najeźdźcą. Nieakceptacja działań Putina przekłada się na spadek zainteresowania krajem wśród turystów. Teraz odwiedzają go nieliczni. Wyraźnie pokazują to statystyki.

"Turystyka przyjazdowa do Rosji jest na poziomie błędu statystycznego" – pisze portal Russian Travel Digest i publikuje dane.

Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Nigdy nie było tak źle

Rzeczywiście wynika z nich, że gdy trzy lata temu (w najlepszym roku dla ogólnoświatowej turystyki) do Rosji od stycznia do września przyjechało 4,3 mln turystów, po inwazji na Ukrainę liczba ta skurczyła się do 147,4 tys. Portal Russian Travel Digest podaje, że turystyka przyjazdowa w Rosji zamarła. W najlepszych miesiącach dla branży, czyli od kwietnia do września nastąpiła totalna zapaść.

Gdy w pierwszym kwartale 2022 roku turyści wrócili do Moskwy czy Sankt Petersburga, w drugim – po inwazji Federacji Rosyjskiej nastąpił gwałtowny spadek. W kolejnym w celach turystycznych przyjechało zaledwie 65,9 tys. obcokrajowców.

Ze statystyk wynika, że od stycznia do września przyjechało 147,4 tys. turystów. Dla porównania w 2019 roku w tych samych miesiącach Federację Rosyjską w celach turystycznych odwiedziło 4,3 mln gości, a pandemicznym 2021 roku - prawie 176 tys. osób.

Liderami Niemcy 

Kto odwiedza Rosję w celach turystycznych w czasach, gdy niemal cały świat odwrócił się od niego plecami? Z informacji opublikowanych na stronie Russian Travel Digest wynika, że liderami są Niemcy (9,8 tys. odwiedzin). Na kolejnych miejscach uplasowali się Irańczycy (9,6 tys.) oraz Turcy (6,2 tys.).

Poza tym przyjechali turyści z Kazachstanu (3,7 tys. przyjazdów), Uzbekistanu (3,5 tys.), Łotwy (3 tys.), Kirgistanu (2,3 tys.), Izraela (2,1 tys.), Indii (1,8 tys. ), Armenii (1,6 tys.), Turkmenistanu (1,5 tys.), USA (1,5 tys.), Azerbejdżanu (1,2 tys.), Korei Południowej (1,2 tys.), ZEA (1,1 tys. ) i Litwy (1 tys.).

Nowe miejsca wypoczynku Rosjan

W lutym Unia Europejska, a także m.in. Stany Zjednoczone i Kanada nałożyły sankcje gospodarcze na Federację Rosyjską. Zakazała bezpośrednich lotów do i z Rosji, zamknięto także przestrzeń powietrzną. Czechy, Litwa, Holandia, Norwegia, Estonia i Łotwa wstrzymały wydawanie wiz turystycznych Rosjanom.

W tej sytuacji do łask wróciły nieco zapomniane kierunki. Jednym z nich jest Tajlandia, którą w tym roku odwiedzi ok. miliona turystów z Rosji.

Rozwija się za to turystyka krajowa. Według sondaży najpopularniejszym miejscem w kraju jest Krym.

Źródło: Russian Travel Digest 

Więcej o: