Atak zimy w Zakopanem. Na chodnikach zalega prawie 30 cm śniegu, piesi chodzą po ulicach

W ostatnich dniach zima zaatakowała Zakopane i przyniosła kilkudziesięciocentymetrowe zaspy, niskie temperatury oraz utrudnienia na drogach. Niełatwą sytuację mają także piesi, którzy mają problem z przechodzeniem po chodnikach.

Niż Brygida od kilku dni dawał się we znaki we wschodniej, środkowej i południowej Polsce. Miasta znalazły się pod grubą warstwą śniegu miejscami liczącą nawet 30 cm. Podobnie sytuacja wygląda w Zakopanem, gdzie panuje iście zimowa aura. Chociaż we wtorek, 13 grudnia intensywne opady ustały, to już w środę można spodziewać się powtórki. 

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Zima uderza w Zakopane

Ostatnie dni przyniosły w Zakopanem 28 cm śnieżnego puchu, a w mieście nastąpiła mobilizacja. Po ulicach nieustannie kursują służby drogowe, a mieszkańcy starają się opanować sytuację za pomocą łopat, traktorów, odśnieżarek czy quadów. Jednak jak donosi "Gazeta Krakowska", mimo to na drogach wciąż zalega śnieg, a kierowcy muszą przygotować się na niebezpieczne warunki. 

Władze Neapolu wprowadziły ruch jednostronny dla pieszych na popularnej uliczce. Ta włoska uliczka przeżywa oblężenie. Zdecydowano się na nietypowe rozwiązanie

Atak zimy dotknął także pieszych. Wiele chodników pozostaje nieodśnieżonych, a kilkudziesięciocentymetrowa warstwa uniemożliwia przejście. Mieszkańcy decydują się więc na pokonywanie drogi ulicą, co w połączeniu z trudnymi warunkami, może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. 

Stewardesa zdradziła triki na zabranie dodatkowego bagażu. Chcesz wnieść więcej rzeczy na pokład? Stewardesa zdradza triki bagażowe

70 cm śniegu i zagrożenie lawinowe

Jak poinformowali synoptycy IMGW, w poniedziałek 12 grudnia na Kasprowym Wierchu zanotowano aż 70 cm białego puchu, a temperatura na szczycie wynosiła 14 stopni poniżej zera. Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR apeluje do turystów o ostrożność. Pokrywa w wyższych partiach gór jest mocno zróżnicowana, a rozpoznanie niebezpiecznych miejsc może być trudne. Dodatkowo w niektórych miejscach pod świeżym śniegiem występują oblodzenia. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: