Lanckorona, polskie "miasto aniołów". Co warto zobaczyć podczas wizyty w tej miejscowości?

Lanckorona to położona zaledwie 40 km od Krakowa niewielka i urokliwa wieś z bogatą historią. Miejscowość znana jako "miasto aniołów" swój niepowtarzalny klimat zawdzięcza przede wszystkim drewnianej architekturze i panującemu w niej spokojowi, który udziela się turystom.

Miejscowość została założona za czasów Kazimierza Wielkiego, który często odwiedzał pobliskie tereny łowieckie. Lanckorona przez prawie siedem wieków miała prawa miejskie. Te utraciła w 1934 roku, mimo to dziś zwana jest "miastem aniołów". Nazwę zawdzięcza dziewiczemu klimatowi i poczuciu, że w Lanckoronie czas się zatrzymuje. Urokliwa wieś położona jest zaledwie 40 km od Krakowa. Oferuje sporo ciekawych atrakcji turystycznych, warto więc odwiedzić ją przy okazji wizyty w stolicy Małopolski.

Zobacz wideo Zgłębiamy krakowski Kazimierz. Co kryje w sobie ta dzielnica?

Lanckorona - atrakcje i zabytki. Koniecznie odwiedź rynek

Podczas wizyty w Lanckoronie warto zajrzeć na tamtejszy rynek. Można tam podziwiać drewniane domy pochodzące z XIX wieku i odbudowane po pożarze z 1869 roku, do którego doszło po podpaleniu stodoły na terenie plebanii. Powodem była zemsta za mianowanie "obcego" proboszcza. W jednym z ocalałych z pożaru domostw dziś znajduje się Muzeum im. Antoniego Krajewskiego. Warty uwagi jest również późnośredniowieczny układ urbanistyczny z przełomu XIV i XV wieku.

Mikołajki zimą"Polska Wenecja" zachwyca również zimą. "Zapiera dech w piersiach"

Zamek w Lanckoronie. Ruiny z XIV wieku

Na Lanckorońskiej Górze znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. Według źródeł zbudowany został przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. W rejonie zamku podczas konfederacji barskiej dochodziło do wielu walk z wojskami rosyjskimi. Pod koniec XIX wieku zamek został wysadzony w powietrze przez władze Galicji. Do dziś zachowały się jedynie fundamenty wież i pozostałości muru tarczowego.

Muzeum Regionalne w Lanckoronie. Gratka dla fanów sztuki ludowej

Muzeum ma swoją siedzibę w drewnianym budynku, który ocalał z pożaru miasta w 1869 roku. Placówka powstała w 1967 roku. Na wystawach można podziwiać eksponaty z wykopalisk na terenie zamku w Lanckoronie, a także rękodzieła ludowe czy przedmioty codziennego użytku. Zimą muzeum czynne jest w soboty i niedzielę od 10:00 do 17:00.

Ceny biletów: bilety indywidualne normalne 6 zł, ulgowe 5 zł; bilety grupowe dostępne są dla grup powyżej 10 osób (5 zł od osoby), godzina pracy przewodnika kosztuje 95 zł.

Zamek w ReszluTe miasta w Polsce nie są najpopularniejsze, ale warto je odwiedzić

Lanckorona. Noclegi: hotele i gospodarstwa prywatne

W Lanckoronie oraz w okolicznych miejscowościach można znaleźć wiele możliwości noclegowych. Hotele, gospodarstwa agroturystyczne czy prywatne wynajmowane domki pozwalają na wybór najdogodniejszej opcji. Jak prezentują się orientacyjne koszty?

  • Domek z 1 sypialnią 2-osobową od 500 zł, willa od ok. 1700 zł.
  • Pokój w hotelu od ok. 180-190 zł za dobę.
  • Pokój w prywatnym obiekcie od ok. 100 zł za osobę.
  • Pokój w gospodarstwie agroturystycznym od ok. 180 zł za noc.

Noclegów można szukać bezpośrednio w Lanckoronie, ale też w pobliskich miejscowościach, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Więcej o: