W Rosji otworzyły się "wrota piekieł". Dom balansuje na krawędzi krateru [WIDEO]

W jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Rosji - Gesh ski resort na Syberii - zapadła się ziemia. Świat obiegły nagrania gigantycznego krateru i domów stojących tuż przy jego krawędzi. To "wrota piekieł" - piszą światowe media.

Krater powstał w pobliżu kopalni rudy żelaza. Jak informuje rosyjska agencja Interfax, tuż przed zapadnięciem się ziemi działalność kopalni została zawieszona, a mieszkańcy czterech domów, które znajdują się najbliżej krawędzi krateru, zostali już wcześniej ewakuowani. Nikomu nic się nie stało.

 

Było do przewidzenia

Na nagraniu można obejrzeć gigantyczne zapadlisko, które powstało w pobliżu drogi i zabudowań. Na drugim wideo można dostrzec jeden dom, który balansuje na krawędzi powstałego krateru. Gdyby nie prewencyjne działanie władz, mogło dojść do tragedii.

Rzecznik władz miasta Tasztagoł przekazał, że trzymano rękę na pulsie i już wcześniej zadbano o dobro mieszkańców.

- Osiadanie powierzchni ziemi w granicach działki górniczej kopalni było do przewidzenia. Dlatego mieszkańcy domów nr 14, 16, 18 i 20 przy ulicy Pierwomajskiej zostali przesiedleni przed zawaleniem się ziemi – powiedział przedstawiciel władz.

 

Lej krasowy 

"Daily Mail" wyjaśnia na swoich łamach, że ogromne zapadlisko to lej krasowy. Zagłębienia mogą osiągać średnicę od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkuset metrów. Mogą powstawać stopniowo, jak działo się to na Syberii, lub nagle. Zjawisko to występuje na całym świecie.

Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Wpisany do Księgi rekordów Guinnessa

Ośrodek narciarski Gesh ski resort należy do najpopularniejszych w Rosji, sezon narciarski trwa w nim średnio sześć miesięcy. Poza świetnymi warunkami śniegowymi słynie z zawodów narciarskich, w których zawodnicy startują w kostiumach kąpielowych. Nie oznacza to, że miłośnicy nart narażają swoje zdrowie i zjeżdżają ze stoku przy -40 st., nic z tych rzeczy. Zawody te odbywają się wiosną, kiedy temperatury są już znośniejsze nawet dla entuzjastów adrenaliny. Konkurs odbywa się co roku. Gesh ski resort został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa za największy wyścig narciarski w kostiumach kąpielowych na świecie. W kurorcie odbywa się także festiwal tańców szamańskich.

Przedsiębiorstwo objęte sankcjami

Kopalnia należy do koncernu Evraz Group - stalowego giganta, w którym oligarcha Roman Abramowicz ma 28,64 proc. udziałów. Przedsiębiorstwo zostało objęte sankcjami po ataku na Ukrainę 24 lutego.

Źródła: RMF FM / "Daily Mail"

Więcej o: