Ta włoska uliczka przeżywa oblężenie. Władze wprowadziły tu ruch jednokierunkowy... dla pieszych

Via San Gregorio Armeno w Neapolu jest prawdziwym magnesem turystycznym - zwłaszcza w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Aby uniknąć tłumów i niebezpiecznych sytuacji, miasto zdecydowało się na zaskakujące rozwiązanie.

Neapol to jedno z najpopularniejszych włoskich miast. Turystów z całego świata zachwycają tu malownicze, wąskie uliczki, plaże czy zapierający dech w piersiach wulkan Wezuwiusz. Punktem obowiązkowym podczas pobytu w mieście jest także Via San Gregorio Armeno, czyli wąska uliczka  łącząca prostopadle dwie główne ulice historycznego centrum miasta: via dei Tribunali i Spaccanapoli. Miejsce jest to oblegane do tego stopnia, że władze zdecydowały się na wprowadzenie... ruchu jednokierunkowego dla pieszych. 

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Neapol wprowadza ruch jednokierunkowy dla pieszych

Via San Gregorio Armeno jest chętnie odwiedzana szczególnie w okresie przedświątecznym. Wówczas rzemieślnicy wystawiają tu najwspanialsze szopki bożonarodzeniowe i figurki - nie tylko świętych, ale i znanych sportowców czy polityków. Co ciekawe, Neapol nie narzeka na brak turystów nawet poza sezonem. Wręcz przeciwnie - w tym roku podróżnych wciąż przybywa, a maleńka uliczka była wręcz przeludniona. 

Władze miasta postanowiły więc wprowadzić jednostronny ruch dla pieszych, który zaczął obowiązywać po raz pierwszy w dniach od 7 do 11 grudnia. Podobne rozwiązanie zostanie zastosowane także od 17 do 23 grudnia w godzinach od 9:00 do 21:00. Z kolei w Wigilię ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał od 9:00 do 15:00.

Ludzie uwięzieni w tłumie

Jak poinformowało miasto, środki zostały zastosowane ze względów bezpieczeństwa. Tak duża liczba turystów w jednym miejscu może być zagrożeniem dla życia i zdrowia. 

To zagraża bezpieczeństwu obywateli, którzy czasami są dosłownie uwięzieni w tłumie bez możliwości wydostania się

- tłumaczyły władze cytowane przez CNN

Rozwiązanie nie dziwi szczególnie po ostatnich tragicznych wydarzeniach podczas imprezy halloweenowej w Seulu. Na jednej z wąskich uliczek stolicy Korei Południowej na skutek stłoczenia i naporu tłumu zginęły 153 osoby, a 82 zostały ranne. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: