Najsilniejsze paszporty świata. Polski dokument jeszcze nigdy nie był tak mocny

Opublikowano najnowszy ranking "Passport Index", a w nim czeka nas miłe zaskoczenie. Polski dokument, który zwykle zajmował w tym zestawieniu 10. miejsce, awansował na trzecie i trafił na podium. Choć musi się nim podzielić, towarzystwo ma zacne. To m.in. dokument norweski, belgijski i amerykański.

Z rankingu Passport Index przygotowanego przez Arton Capital, kanadyjską firmę doradztwa finansowego, wynika, że najsilniejszym paszportem posługują się obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy bez wizy mogą podróżować do 180 krajów ze 199 (mogą ją również otrzymać automatycznie po przyjeździe). 

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

"Zjednoczone Emiraty Arabskie, mały, bogaty w ropę kraj Zatoki Perskiej, liczący około 10 milionów ludzi, z których około 90 proc. to obcokrajowcy, pokonał w najnowszym rankingu takie kraje jak Niemcy, Szwecja, Finlandia i Luksemburg" - komentuje wyniki rankingu CNBC.

To właśnie m.in. te cztery europejskie kraje znalazły się na drugim miejscu. Obywatele tych krajów wjadą do 173 państw. Równie silne paszporty mają poza tym: Hiszpania, Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria oraz Korea Południowa.

Polski paszport potężny jak nigdy dotąd

Tylko o włos słabszy jest paszport polski, który umożliwia wjazd do 172 krajów. Polska dzieli podium z następującymi państwami: Danią, Belgią, Portugalią, Norwegią, Irlandią, Stanami Zjednoczonymi i Nową Zelandią. Nasz paszport skoczył o siedem oczek do góry. W poprzednim zestawieniu zamykał pierwszą dziesiątkę. 

Ranking zamyka Afganistan, którego obywatele bez wizy dostaną się tylko do trzech krajów (Haiti, Dominikany i Mikronezji). W 33 otrzymają ją automatycznie po przyjeździe.

Mobilność na świecie wzrosła

"Europa pozostaje szczególnie silną grupą, ale wzrost liczby paszportów z krajów Zatoki Perskiej jest niezaprzeczalny" – komentują ranking autorzy raportu, dodając, że niektóre dokumenty nie zmieniają swojej pozycji. Na taką sytuację wpływa sytuacja polityczna i wskazują m.in. Wielką Brytanię.

Raport pokazuje, że pomimo wybuchu wojny w Ukrainie i pandemii COVID-19 kraje stały się bardziej przyjazne, a mobilność na świecie wzrosła. Zwiększyła się popularność pracy zdalnej i wiele osób rozważa funkcjonowanie jako "cyfrowy nomada". "Świat odnotował gwałtowny wzrost liczby wiz dla osób pracujących zdalnie na całym świecie od Tajlandii po Estonię" – komentują autorzy badania.

"Chociaż świat nadal odczuwa skutki pandemii, zaskakujący jest fakt, że podróżowanie nigdy nie było łatwiejsze. Przy stałym wzroście siły paszportów na całym świecie, trend, który przewidujemy, będzie kontynuowany w 2023 roku" - podsumowują eksperci z Arton Capital.

Źródło: Passport Index / CNCB

Więcej o: