Czego nie można zabrać do samolotu? Nie wniesiesz na pokład tego niepozornego sprzętu sportowego

Przed lotem zwykle dokładnie sprawdzamy, czego nie można zabrać do samolotu. Na liście znajdują się broń, materiały wybuchowe, łatwopalne czy uznawane za niebezpieczne. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że za niebezpieczny przedmiot uważa się też... piłeczki do ping-ponga.

Większość linii lotniczych zezwala pasażerom na wnoszenie na pokład sprzętu sportowego czy akcesoriów. Warunkiem do umieszczenia go w bagażu podręcznym jest oczywiście wielkość i odpowiednie wymiary. Od tej reguły istnieje jednak jeden wyjątek. Na pokład nie wejdziemy z… piłeczkami do ping-ponga. Dlaczego?

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czego nie można zabrać do samolotu? Piłeczki do tenisa stołowego mogą okazać się problematyczne

Odpowiedź na to pytanie podaje portal simpleflying.com. Jednym z powodów jest oczywiście obawa o przemyt. Piłeczki do ping-ponga są puste w środku, co często jest wykorzystywane przez przemytników. Przewożony w bagażu podręcznym czy rejestrowanym zapas piłek może więc trafić do ponownej i dokładniejszej kontroli, szczególnie gdy ochrona lotniska nie będzie mieć pewności co do zawartości piłeczek i istnieje ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa. To jednak nie najważniejsza przyczyna.

Dlaczego na pokład samolotu nie można wnosić piłeczek do ping-ponga?

Powód jest banalny. Piłeczki do tenisa stołowego najczęściej są wykonane z celuloidu. To tworzywo sztuczne, z którego produkowano przed laty taśmy filmowe fotograficzne czy zabawki. Celuloid, a właściwie wchodząca w jego skład nitroceluloza, należy to substancji łatwopalnych. Wystarczy przyłożyć do piłeczki pingpongowej zapalniczkę, by ta momentalnie zajęła się ogniem. W połączeniu z ubraniami czy książkami, które często znajdują się w bagażach wnoszonych na pokład, może więc stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa i doprowadzić do wybuchu pożaru w samolocie. Choć dziś celuloid w produkcji piłek do tenisa stołowego zastępowany jest plastikiem, zakaz wciąż obowiązuje.

Niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz piłek do ping-ponga w bagażu rejestrowanym. Jeśli zamierzasz przewieźć je w samolocie, przed pakowaniem sprawdź, czy znajdują się na liście dozwolonych przedmiotów.

Więcej o: