Rosjanie zniszczyli modernistyczne sanatorium na Krymie. "Świt Ukrainy" zrównany z ziemią [WIDEO]

"Świt Ukrainy" był arcydziełem sztuki modernistycznej, który pełnił funkcję użytkową dla wielu ludzi. Kompleks zaprojektowany przez wybitnych specjalistów idealnie wpisywał się w górski krajobraz. Te wyjątkowe budynki podziwiała nie tylko Ukraina, ale także cały świat. Niestety, w sieci pojawiło się nagranie, ukazujące moment zburzenia sanatorium przez wojska rosyjskie.
Zobacz wideo Pszczel: Ławrow opuścił szybko szczyt G20, bo bał się jakichkolwiek rozmów

Po tym jak Putin dokonał nielegalnej aneksji Krymu, automatycznie przywłaszczył sobie całe terytorium wraz z jej dobrami. Należą do nich między innymi sanatoria. Na Krymie znajduje się aż 200 takich punktów. 

Rosja zniszczyła sanatorium. Budynki zrównane z ziemią

W ukraińskich mediach możemy przeczytać, że Rosjanie wyburzyli przepiękny kompleks sanatoryjny "Świt Ukrainy", by w tym miejscu stworzyć nową inwestycję. Takich obrazów wkrótce może być więcej, wszystko za sprawą faktu, że sanatoria przeszły prywatyzację i dostają się w ręce rosyjskich sił bezpieczeństwa. Budynek został wysadzony w powietrze, a moment jego detonacji został zarejestrowany. 

Film został umieszczony w mediach społecznościowych. Na instagramowym koncie ukrainianmodernizm, które śledzi ponad 90 tysięcy użytkowników, zamieszczono krótkie nagranie wraz z dosadnym komentarzem.

 

Budowla została zaprojektowana przez architektów Valeriy Zhilkin i Yevsey Perchenkov, sanatorium otworzyło swoje drzwi dla turystów w 1986 roku. Dziś już nie istnieje.

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja zawłaszcza i sprzedaje ukraińskie nieruchomości

Po aneksji Krymu Putin przemianował nazwę sanatorium zamiast "Świt Ukrainy", budynek otrzymał określenie "Świt Rosji". Kolejnym krokiem było przekazanie nieruchomości do "Departamentu Spraw Prezydenckich Federacji Rosyjskiej", który stanowi organ zarządzający obiektami wypoczynkowymi. 

Na stronie hmarochos.kiev.ua czytamy, że budynek szybko trafił w prywatne ręce. W tym roku został sprzedany. To nie pierwsza taka sytuacja. Ukraińskie media ustaliły, że w ostatnich latach okupant aktywnie pozyskiwał, a następnie sprzedawał sanatoria i pensjonaty prywatnym właścicielom za niewielką kwotę.

Sprzedano także rezydencję Chruszczowa, są przypuszczenia, że kupił ją sam Putin.

Więcej o: