Nadbałtyckie miasto "zbyt biedne na święta". Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce

- Jestem zachwycona Wrocławiem, tam jarmark jest naprawdę przepiękny - mówi mieszkanka Świnoujścia w rozmowie z "Radiem Szczecin". - U nas trochę biedniej - wzdycha. Samorząd oszczędza i odwołuje tegoroczny jarmark świąteczny, więc mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Organizują go sami.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

2021 rok. Pytanie internauty: - Czy bożonarodzeniowy jarmark zostanie odwołany, podobnie jak tegoroczny Sylwester miejski? Odpowiedź redakcji iswinoujscie.pl: - Jarmark bożonarodzeniowy w tym roku nie odbędzie się z powodu trwającej pandemii.

W 2022 roku nie pandemia, a oszczędności, na jakie zdecydował się samorząd, doprowadziły do odwołania cenionego jarmarku świątecznego w Świnoujściu. Mieszkańców to jednak nie zraziło.

Czasy świetności

Jeszcze trzy lata temu centrum Świnoujścia tętniło życiem i świąteczną atmosferą. W powietrzu unosił się zapach pierników, grzanego wina i tatarskich potraw, a w tle dźwięczały kolędy i rozmowy przy stoiskach z ręcznie robionymi ozdobami i słodyczami. Jednak w tym roku władze miasta podjęły decyzję o wstrzymaniu jarmarku świątecznego w Świnoujściu. Powód? Oszczędności.

Cięcie kosztów

Na stronie iswinoujscie.pl czytamy: "Świnoujście zbyt biedne na święta, Jarmarki Bożonarodzeniowe tylko w Niemczech rozgrzewają atmosferę". - Brak świątecznego oświetlenia, corocznej karuzeli dla najmłodszych czy jarmarku, to wynik oszczędności, na jakie zdecydował się samorząd - wyjaśnia Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia dla "Radia Szczecin".

U nas trochę biedniej

- Miasto w tym roku nie planuje organizacji jarmarku. Mieliśmy takie zgłoszenie ze strony prywatnego inwestora, który jednak w ostatnim momencie się wycofał - powiedział Jaz w rozmowie z "Radiem Szczecin". Mieszkańców Świnoujścia to nie zraziło. Postanowili sami sobie zorganizować jarmark - "skromny, ale własny". - Mogłoby być lepiej. Jestem zachwycona Wrocławiem, tam jarmark jest naprawdę przepiękny, u nas trochę biedniej - mówi jedna z mieszkanek Świnoujścia.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Można? Można

Może i biedniej, ale na pewno nie mniej magicznie. Tuż przy Placu Wolności ponad dwudziestu wystawców rękodzieła stworzy świąteczną atmosferę. Jak wyjaśnia Ewa Mechło, pomysłodawczyni i koordynatorka jarmarku, swoje stoisko będą mogli otworzyć bezpłatnie. 

Będą ręcznie robione rzeczy na drutach, gadżety świąteczne, rzeczy do kuchni, herbaciarki. To wszystko w przejściu, są już rozstawione stoły

- dodaje. Jarmark ma być czynny od 17 do 22 grudnia. 

Jarmark świąteczny w Świnoujściu organizują mieszkańcyJarmark świąteczny w Świnoujściu organizują mieszkańcy fot. Joanna Maraszek / Radio Szczecin

Źródła: Radio Szczecin, iswinoujscie.pl

Więcej o: