Od stycznia wejdą w życie pierwsze zmiany w sanatoriach. Wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe będą łatwiejsze

Pacjenci, którzy chcą wyjechać do sanatorium, muszą obecnie pamiętać o wielu kwestiach i uzbrajać się w cierpliwość. Teraz mają powody do zadowolenia. Już od nowego roku proces ten będzie łatwiejszy.

Zgodnie z obecnymi zasadami, aby wyjechać do sanatorium, trzeba wybrać się do lekarza po skierowanie. Ten, jeśli uzna, że pacjentowi takie leczenie przysługuje, wystawia papierowy dokument. Następnie w ciągu 30 dni musi on trafić do wojewódzkiego oddziału NFZ. Tam lekarz ocenia skierowanie i przypisuje daną osobę do konkretnego uzdrowiska. Jednak od stycznia 2023 roku szykują się zmiany

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Rewolucja w sanatorium. 2023 rok przyniesie zmiany

Już niebawem, bo z początkiem nowego roku, skierowania do sanatoriów zostaną uproszczone. Lekarze będą wystawiać dokument w formie elektronicznej, który sam automatycznie trafi do NFZ. W związku z tym nie trzeba już martwić się o pilnowanie terminowych 30 dni. 

Zimowy pobyt na Słowacji może być atrakcyjny cenowo.Marzy ci się zimowy wypoczynek na Słowacji? Od stycznia może być taniej

Informacja o tym, czy skierowanie zostało rozpatrzone, znajdzie się w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Pacjent otrzyma powiadomienia na temat kolejnych etapów przetwarzania dokumentu, w tym o jego rejestracji oraz potwierdzeniu. 

Jakie jeszcze zmiany szykują się w sanatoriach? Dodatkowy przywilej dla pacjentów

To jednak nie koniec zmian. Ministerstwo Zdrowia zapowiada kolejne reformy, które powinny zadowolić wielu kuracjuszy. Obecnie to lekarz decyduje o miejscu leczenia, a wybór nie zawsze przypada do gustu pacjentom. Chcieliście wybrać się do Ciechocinka, ale wysłano was do Gołdapi? Już niedługo zapomnimy o takich sytuacjach. 

Już niedługo pacjent sam będzie mógł wybrać sanatorium.Jak wybrać odpowiednie sanatorium? Warto pamiętać o kilku kwestiach

W 2024 roku ma zostać uruchomiona wyszukiwarka uzdrowisk, za pośrednictwem której to kuracjusz będzie mógł zadecydować, gdzie chciałby udać się do sanatorium. Tym sposobem będziemy mogli monitorować także kolejki i wybierać miejsca z krótszym czasem oczekiwania.  

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: