Nowe uzdrowisko na mapie Polski. Latoszyn Zdrój chwali się bogatą historią i niezwykłymi właściwościami

Latoszyn ma powody do zadowolenia. Po wielu latach starań miejscowość oficjalnie uzyskała status uzdrowiska. Tym samym dołączyła do grona czterech miejscowości uzdrowiskowych na Podkarpaciu - Horyńca-Zdroju, Iwonicza-Zdroju, Polańczyka i Rymanowa-Zdroju. Co czeka na kuracjuszy na miejscu?

W środę, 7 grudnia w życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania statusu uzdrowiska sołectwom Latoszyn i Podgrodzie. Decyzja ta wiąże się z dodatkowymi przywilejami, takimi jak możliwość kontraktowania usług uzdrowiskowych czy pozyskiwania dotacji. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Latoszyn Zdrój - uzdrowisko niedaleko Tarnowa

Latoszyn to wieś położona w województwie podkarpackim, w gminie Dębica, której historia sięga już XII wieku. Miejscowość od wieków słynęła z niezwykłych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera. Co ciekawe, około roku 1850 roku powstał tu niewielki zakład zdrojowo-kąpielowy ze źródłami siarczanowymi. Mieszkańcy leczyli tu choroby stawów i kości, skórne, kobiece, paraliże, nawet otyłość. Lokalizacja spłonęła na przełomie XIX i XX wieku, a w jej miejsce powstał nowy zakład. Jednak i ten został zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej. 

Miejscowość od wielu lat starała się o odbudowanie uzdrowiska, a jej działania w końcu się opłaciły. Przeprowadzone tam badania wykazały, że na tym obszarze występują odpowiednie warunki bioklimatyczne do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. 

Co oferuje Latoszyn? 

Latoszyn wyróżniają korzystne warunki do prowadzenia klimatoterapii w zakresie aeroterapii i kinezyterapii. Z kolei tamtejsze wody pozwalają na leczenie m.in. chorób zwyrodnieniowych, reumatycznych, skóry, zawodowych, kobiecych, przemiany materii, układu ruchowego oraz nerwowego, pooperacyjnych, a także nerwobóli, porażeń i niedowładów. 

Na miejscu znajduje się Kompleks Przychodni Zdrowia, tężnia solankowa i pijalnia wód siarczkowo-wapniowa. Kuracjusze mogą tu skorzystać z basenu leczniczego, zabiegów czy wybrać się na spacer po urokliwych ścieżkach. Najnowszym pomieszczeniem jest tutaj komora normobaryczna, w której utrzymuje się ciśnienie najbardziej sprzyjające kondycji i zdrowiu człowieka.

Jednak Latoszyn się nie zatrzymuje. Uzdrowisko szykuje się na przyjęcie dużej liczby turystów i kuracjuszy, planując budowę bazy hotelowo-turystycznej.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: