Największa choinka na świecie na zboczach Monte Ingino. Niezwykła tradycja sięgająca 1989 roku

Największa choinka na świecie znajduje się we Włoszech na zboczach Monte Ingino. Jest wyjątkowa, bo zamiast prawdziwego drzewa, lub wysokiej metalowej konstrukcji możemy podziwiać jej poziomą formę. Jak to możliwe?
Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

We włoskim miasteczku Gubbio każdego roku na wzgórzach Monte Ingino rozpościera się widok przepięknej iluminacji w kształcie bożonarodzeniowego drzewka. W 1991 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, jako największa choinka na świecie.

Największa choinka na świecie. Włoska iluminacja

Świetlna konstrukcja w kształcie choinki została wykonana z ponad siedmiu tysięcy metrów bieżących kabla. Jej wysokość wynosi 750 metrów, a szerokość 450 metrów. Całość złożona jest około 300 lampek. Zgodnie z tradycją zaświecono ją siódmego grudnia i będzie można ją podziwiać do szóstego stycznia 2023 roku.

Całe wydarzenie przyciąga nie tylko samych mieszkańców, ale także Włochów z różnej części kraju oraz obcokrajowców. Podczas otwarcia organizatorzy zapewnili atrakcje muzyczne. Wystąpili Sara Jane i Paolo Ceccarelli. Uroczystość nie mogła obyć się bez lokalnych władz, dlatego na miejscu pojawił się burmistrz Filippo Mario. Nie zabrakło tamtejszego biskupa oraz przewodniczącego komitetu "Największa choinka świata" Giacomo Fumanta.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Choinka na włoskich wzgórzach miasteczka Gubbio

Włoskie media informują, że tradycja sięga 1989 roku, kiedy to mieszkańcy postanowili w nieco inny sposób świętować zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Odtąd w każdą wigilię święta Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny, czyli siódmego grudnia, zaświecana jest największa choinka na świecie.

Od 2010 roku energia elektryczna niezbędna do zasilania choinki wytwarzana jest przez system fotowoltaiczny. Wydarzenie jest tak bardzo istotne dla tamtejszej społeczności, że w 2011 roku zaświecał ją zdalnie sam papież Benedykt XVI. 

Jak mówią mieszkańcy, choinka jest symbolem otwartości i przyjaźni względem potrzebujących.

 
Więcej o: