Najstarsze zwierzę lądowe świata przeżyło 40 prezydentów USA. Żółw Jonathan niedawno obchodził 190. urodziny

Zastanawialiście się kiedyś, ile lat ma najstarsze zwierzę lądowe na świecie? Uznaje się, że żółwie żyją nawet do 150 lat, ale pewien osobnik znacznie wykroczył poza tę skalę. Jonathan przeżył dwie wojny światowe, ośmiu brytyjskich monarchów oraz 40 prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Świat zwierząt nieustannie nas zaskakuje. W mediach społecznościowych możemy obserwować osobniki nadzwyczajnie inteligentne, te o nietypowym wyglądzie, a także takie, które biją różnego rodzaju rekordy. Jeden z nich należy do 190-letniego Jonathana zamieszkującego Wyspę św. Heleny na Atlantyku. Według Księgi Rekordów Guinnessa jest to najstarszy żółw oraz najstarsze zwierzę lądowe na świecie.

Zobacz wideo Blisko 100 żółwi krytycznie zagrożonych wyginięciem wykluło się na plaży w Brazylii

Najstarszy żółw na świecie obchodził urodziny

Uważa się, że Jonathan urodził się w 1832 roku. Jego szacowany wiek opiera się na fakcie, że był w pełni dojrzały, kiedy został przywieziony na Wyspę Świętej Heleny z Seszeli w 1882 roku jako dar dla jej ówczesnego gubernatora. Jednak potencjalnie może być on jeszcze starszy.

Jonathan może faktycznie mieć 200 lat, ponieważ informacje dotyczące jego przybycia na wyspę nie są dokładne i nie ma prawdziwego zapisu jego urodzenia

- mówił Matt Joshua, szef działu turystyki na Wyspie Świętej Heleny w rozmowie z CNN

Innym dowodem potwierdzającym jego wiek jest stara fotografia wykonana między 1882 a 1886 rokiem. Przedstawia w pełni dorosłego Jonathana wylegującego się w ogrodzie rezydencji gubernatora, gdzie spędził większość swojego życia. 

Żółw niedawno obchodził urodziny

Jonathan jest niewidomy i nie ma węchu, ale ma świetny słuch i uwielbia towarzystwo ludzi. W cieplejsze dni lubi wygrzewać się w słońcu, a w chłodniejsze woli spędzać dni w skoszonej trawie lub w liściach. 

Chociaż dokładna data urodzenia żółwia nie jest znana, gubernator Nigel Phillips uznał oficjalną datę za 4 grudnia 1832 roku. Trzydniowe obchody zaplanowano tak, by zbiegły się z popularnym corocznym jarmarkiem bożonarodzeniowym. Chętni mogli odwiedzić specjalne stoisko z Jonathanem i obejrzeć animowane wideo z jego życia, zobaczyć zwycięzców konkursu plastycznego, a także kupić znaczki czy pamiątki związane z żółwiem.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: