Wybrał się na ryby, natrafił na gatunek starszy od dinozaurów. "Połów, który zapamiętam do końca życia"

Pewien wędkarz nie mógł wyjść ze zdumienia po ostatnim wypadzie nad rzekę Kansas. Mężczyzna złowił rzadki gatunek ryby, który jest starszy od dinozaurów. Zdjęcia z wyjątkowego spotkania trafiły do sieci.

Jesiotr jeziorny to gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych, który wyróżnia się szarozielonym kolorem, smukłym ciałem i charakterystycznymi wyrostkami kostnymi na bokach. Może osiągnąć nawet dwa metry długości i ważyć około 90 kilogramów. Okazy te są dalekimi krewnymi rekinów i mogą żyć ponad 100 lat. Co ciekawe, pierwsze zarejestrowane szczątki jesiotra jeziornego pochodzą sprzed 135 milionów lat, czyli około 70 milionów lat przed wyginięciem ostatnich dinozaurów.

Zobacz wideo Zabójczy pocałunek ryby. Wędkarz niemal przypłacił go śmiercią

Złowił niezwykły okaz ryby

Kevin Zirjacks wybrał się na ryby nad rzekę Kansas w północno-wschodniej części stanu o tej samej nazwie. Mężczyzna nie spodziewał się, że jego wędka napotka niezwykle rzadki okaz. Informacją podzielił się stanowy Departament Dzikiej Przyrody i Parków. 

Spójrzcie na ten rzadki, fajny okaz złapany przez wędkarza na rzece Kansas! Ta duża ryba to jesiotr jeziorny, który jest niezwykle trudny do znalezienia

- napisał na Facebooku stanowy Departament Dzikiej Przyrody i Parków.

Jak się okazuje, był to dopiero szesnasty zgłoszony połów jesiotra jeziornego w Kansas od ponad 25 lat. Autorzy posta pogratulowali wędkarzowi połowu i wyrazili wdzięczność za nawiązanie kontaktu. 

Dziękujemy za skontaktowanie się z nami w celu potwierdzenia tożsamości gatunku i podzielenie się z nami swoją historią wędkarską

- czytamy. 

Połów, który zapamięta do końca życia

Kevin Zirjacks przyznał, że od początku wiedział, że trafiła mu się wyjątkowa ryba. Nie był jednak pewien co do jej gatunku, dlatego postanowił skontaktować się ze specjalistami w celu jej identyfikacji. 

Nigdy nie myślałem, że kiedykolwiek zobaczę jednego z tych dinozaurów, nie mówiąc już o tym, że będę mógł go potrzymać. Zdecydowanie połów, który zapamiętam do końca życia

- napisał wędkarz w komentarzu pod postem. 

Równocześnie uspokoił internautów, zapewniając, że ryba powróciła do wody zaraz po wykonaniu kilku zdjęć. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: