Mieszkańcy Podhala uchwycili na zdjęciach latające spodki. To zjawisko można zauważyć tylko w górach

W pierwszy weekend grudnia mieszkańcy Podhala przecierali oczy ze zdumienia. Na niebie pojawiło się intrygujące zjawisko, które mogło przywodzić na myśl latające spodki. Jak się okazuje, w rzeczywistości nie miało to jednak nic wspólnego z ufo.

Doskonale wiemy, jak natura potrafi wprawiać w zachwyt. Często spoglądamy w niebo i obserwujemy zapierające dech w piersiach barwy czy nietypowe kształty. Tak też było i tym razem w Tatrach. Mieszkańcy Podhala zauważyli intrygujące chmury, które wypełniły górski krajobraz. Czym było to tajemnicze zjawisko? 

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Na niebie pojawiły się latające spodki

W minioną sobotę i niedzielę (3 i 4 grudnia) mieszkańcy i turyści na Podhalu mogli dostrzec na niebie nietypowe chmury przypominające kształtem spodek lub soczewki. Wiele osób wyrażało zachwyt, publikując zdjęcia w mediach społecznościowych, inni zastanawiali się, czym jest tajemnicze zjawisko. 

RPA to najniebezpieczniejszy kierunek podróżniczy. Najbardziej niebezpieczne kraje świata. Tylko dla turystów o mocnych nerwach

Pojawiły się dawno niewidziane soczewki

- napisał na Twitterze Andrzej Styczeń. 

Chociaż wyżej wspomniane soczewki mogły przypominać wizytę obcych, to w rzeczywistości na zdjęciach możemy zobaczyć chmury nazywane altocumulus lenticularis. 

Zimowy pobyt na Słowacji może być atrakcyjny cenowo. Marzy ci się zimowy wypoczynek na Słowacji? Od stycznia może być taniej

Niezwykłe chmury przypominające soczewki

Altocumulus lenticularis to określenie na nieruchome chmury, które możemy zobaczyć jedynie w obszarach górskich. Charakteryzują się one soczewkowym kształtem, a także ustawieniem pod kątem prostym w kierunku wiatru, a równolegle do linii gór. Ich występowanie jest uzależnione od warunków atmosferycznych i środowiskowych takich jak wiatr oraz ciśnienie. Pojawiają się na niebie podczas napływu ciepłego powietrza, które w ostatnim czasie zauważalne jest w Tatrach

Co ciekawe, piloci samolotów zwykle unikają miejsc występowania "latających spodków", ponieważ często towarzyszą im turbulencje.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: