W porcie lotniczym Bruksela-Charleroi, żeby skorzystać z toalety trzeba zapłacić 1 euro. Portal aviation24.be informuje, że przed sanitariatami znalazły się urządzenia, które przyjmują tylko karty płatnicze. Płatność gotówką jest nieakceptowana.
Dlaczego zarząd portu lotniczego podjął taką zaskakującą decyzję? Wszędzie bowiem na świecie przyjęło się, że toalety na lotniskach są bezpłatne. Kierownictwo belgijskiego portu tłumaczy, że pasażerowie nie potrafią się odpowiednio zachować. Pozostawiają po sobie brud i nieporządek. Mimo że personel sprząta je co godzinę i tak efektu nie widać. Jednak głównym argumentem wprowadzenia opłaty są akty wandalizmu, których dokonują pasażerowie.
Urządzenia do pobierania opłat zostały umieszczone niemal na całym terenie lotniska. Darmowe pozostały jedynie w strefie dla odlatujących po przejściu kontroli bezpieczeństwa.
Pasażerowie ze zdumieniem przyjęli decyzję zarządu lotniska. – Dużo podróżowałem i nie mogę sobie przypomnieć innego lotniska, które pobiera opłaty za skorzystanie z toalety. Bardzo chciwe i szkoda mi obcokrajowców, którzy lądują w Charleroi. Wyraźnie wpływa to na wizerunek Belgii – przyznał w rozmowie z RTL jeden z podróżnych.
- Niewiarygodne, że trzeba płacić za toaletę po przylocie – dodał inny również w RTL.
Portal hawaiianislands.com opublikował niedawno ranking najgorszych lotnisk na świecie. W tworzeniu zestawienia rankingu portal opierał się na analizie ponad 1500 recenzji Google dla ponad 500 lotnisk globu. Na szczycie rankingu znalazło się lotnisko w Manchesterze (82,47 proc.). Pasażerowie narzekają najczęściej na braki personelu i długie kolejki. Drugie miejsce w skali światowej przypadło greckiemu Heraklionowi (82,12 proc.), a trzecie brytyjskiemu portowi Londyn-Stansted (77,50 proc.). Lotnisko Bruksela-Charleroi znalazło się w pierwszej dziesiątce, a dokładnie na ósmym miejscu (72,79 proc.).
Najgorsze lotniska na świecie Fot. hawaiianislands.com
W zestawieniu nie zabrakło również polskich lokalizacji. Zdaniem pasażerów dwa z nich zasługują na to niechlubne wyróżnienie. Na 17. miejscu w Europie (21. w skali światowej) uplasował się port w warszawskim Modlinie (66,82 proc.). Podróżni zwracali tu uwagę m.in. na niski poziom czystości i obsługi, a także problemy z dojazdem. Dwa oczka niżej na europejskiej liście znalazło się lotnisko Katowice-Pyrzowice (66,52 proc.). Zdaniem pasażerów najbardziej stresujące są tutaj długie kolejki, ceny w sklepach i podejście do klienta.
Źródła: aviation24.be / hawaiianislands.com / Gazeta.pl