Znakomite ośrodki narciarskie i gorące baseny. Od stycznia zimowy urlop na Słowacji może być tańszy

Słowacja jest znakomitym kierunkiem dla miłośników gór i białego szaleństwa. Teraz nasi południowi sąsiedzi mają dla nas dobrą wiadomość. Nasz zimowy urlop może być tańszy za sprawą nowego projektu słowackiej Rady Narodowej.

We wtorek, 6 grudnia słowacka Rada Narodowa zadecydowała, że wyciągi narciarskie, parki wodne, koleje linowe, restauracje i obiekty sportowe przez trzy miesiące będą objęte niższą stawką podatku VAT. Projekt ten jest odpowiedzią na podwyżki związane ze wzrostem cen energii, które uderzyły m.in. w branżę sportową i gastronomiczną.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Urlop w Słowacji będzie tańszy? 

Jak donosi portal teraz.sk, od stycznia do marca 2023 roku obiekty gastronomiczne i sportowe na Słowacji będą objęte niższym podatkiem. Oznacza to, że zamiast 20 proc. konsumenci będą płacić jedynie 10 proc. VAT-u. Tym samym zimowe wyjazdy do naszych sąsiadów mogą być atrakcyjniejsze cenowo. 

Rozwiązanie obejmie miejsca, w których do wydawania posiłków potrzebna jest obsługa kelnerska, wnętrze restauracji czy pomieszczenie do zmywania naczyń. Początkowo projekt miał dotyczyć głównie wyciągów narciarskich. Parlament zdecydował się jednak na rozszerzenie go na inne obiekty sportowe i branżę gastronomiczną.   

Zimowy urlop na Słowacji 

Słowacja to doskonałe miejsce do odwiedzenia zimą. Czeka tu na was wiele ośrodków narciarskich idealnych do uprawiania ulubionych sportów zimowych. Jednak to nie wszystko. Warto wybrać się tutaj do słynnych jaskiń czy zrelaksować się w ciepłych basenach termalnych. Znajdziecie tu również wiele zachwycających zamków oraz ciekawych zabytków. 

Wybierzcie się do klimatycznej Bratysławy z renesansowymi i gotyckimi kamienicami czy do malowniczego Bardejowa z budynkami w pastelowych kolorach. Nie zapomnijcie skosztować lokalnych przysmaków. Demikát, czyli zupa z bryndzy, strapaczka, a może naleśniki z ciasta ziemniaczanego? Słowacka kuchnia skrywa wiele interesujących pozycji. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: