To tutaj znajduje się największa szopka na świecie. Niektóre figury są wyższe od palm

Alicante jest popularnym wakacyjnym kierunkiem we wschodniej w Hiszpanii. Jednak to nadmorskie miasto warto odwiedzić nie tylko latem. Zimą mieszkańców i turystów zachwyca tu największa szopka bożonarodzeniowa na świecie.

Szopka bożonarodzeniowa w Alicante zdobyła popularność na całym świecie dzięki imponującym rozmiarom. Już w 2020 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, zajmując miejsce dotychczasowego lidera - meksykańskiego Monterrey, które dzierżyło ten tytuł przez ponad 20 lat. Hiszpańska szopka była jednak czterokrotnie większa. 

To wielkie osiągnięcie dla Alicante, które pomaga promować nas jako miejsce turystyczne i budzi nadzieję

- mówił burmistrz, Luis Barcala cytowany przez "The Olive Press".

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

W Alicante znajduje się największa szopka na świecie

W okresie przedświątecznym na ulicach Alicante pojawia się niemała atrakcja. Święty Józef ma ponad 18 metrów wysokości, Maryja ponad 10, a Jezus ponad 3 metry. Władze miasta jednak nie spoczywają na laurach i co roku rozbudowują szopkę. W sobotę, 3 grudnia zaprezentowano nowe figury - tym razem przedstawiające Trzech Króli. Kacper, Melchior i Baltazar mierzą kolejno 15, 11 i 16 metrów. Całkowity koszt wykonania mędrców wyniósł 105 tys. euro

Szopka obejmuje również figurki sześciu gigantycznych aniołów, które zostały rozmieszczone w różnych częściach miasta. Postacie Trzech Króli stworzył autor poprzednich dzieł - José Manuel García, natomiast anioły wykonali Javier Gómez Morollón i Lorenzo Santana. 

 

Tradycja szopek bożonarodzeniowych

Szopki bożonarodzeniowe co roku pojawiają się na ulicach miast, w kościołach, ale i w domach. Tradycja ta została zapoczątkowana przez św. Franciszka z Asyżu. To właśnie on zorganizował pierwszą żywą szopkę w małym włoskim miasteczku Greccio. 24 grudnia 1223 roku zebrał grupę żywych zwierząt oraz ludzi, którzy reprezentowali Jezusa, Maryję, Świętego Józefa, mędrców, pasterzy i aniołów. Od tego czasu pomysł ten zyskiwał na popularności, a wierni zaczęli tworzyć szopki we własnych domach. 

 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: