To tam znajduje się najmniejsze miasto na świecie. Ma 100 metrów długości i 30 szerokości

Chorwackie miasteczko Hum, z populacją zaledwie 30 osób, przez swoje rozmiary wcale nie jest niewartym uwagi miejscem. Wręcz przeciwnie, spacer po tym miejscu może stać się niezapomnianą atrakcją.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chorwacja ze względu na takie miejsca i obiekty jak stare miasto w Dubrowniku, pałac Dioklecjana w Splicie i katedra św. Jakuba w Szybeniku stała się ulubionym celem turystów. Wielu z nich na mapie państwa wybiera jednak najmniejsze miasto na świecie. Hum jest ostatnim przystankiem na Alei Głagolickiej, a jego kultura i zabytki dają do zrozumienia, że obcujemy z czymś zupełnie wyjątkowym. 

Pierwsze zapiski o tym specyficznym mieście pochodzą z roku 1102. Znane wtedy było jako Cholm. W tamtych czasach miasteczko miało tylko jedną wieżę strażniczą, mającą chronić przed atakami ze strony bandytów. Z czasem strażnicy zaczęli stawiać domy, a Hum coraz bardziej przypominało normalne miasto. 

Leczniczy alkohol

Miasteczko słynie ze swojej wyjątkowej kuchni. Odwiedzający je turyści zwykle dają się skusić na Biskę, która uważana jest za alkohol z właściwościami leczniczymi. Dokładnie jest to rodzaj rakiji, zmieszanej z jemiołą i innymi składnikami. Miejscowi zwykle chętnie zapraszają na ten trunek przyjezdnych, pozwalając tym samym chłonąć klimat miasta w rodzimy dla nich sposób.

Zabytki i atrakcje

Najważniejszym jednak punktem w mieście jest bardzo dobrze zachowany kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w 1802 roku. Ze względu na swój stan, daje nam możliwość czerpania historii Humu dzięki pięknym obrazom i marmurowym ołtarzom. Oprócz tego nadal mamy okazję historycznej wieży obronnej, która dzisiaj istnieje w formie wolnostojącej wieży kościelnej. Wszystkie atrakcje możemy znaleźć w trakcie krótkiego spaceru, gdyż Hum składa się z zaledwie dwóch uliczek i trzech rzędów domów. Na wjeździe do miasta przywita nas zdobiona miedzianymi płytami brama staromiejska, zbudowana między XI a XII wiekiem.

 

Jak dojechać do Humu? Aleja Głagolicy świetnym rozwiązaniem

Będąc w chorwackiej wiosce Roc, do Humu możemy dostać się przez niesamowitą Aleję Głagolicy. Ta ścieżka mierząca 3 km ozdobiona jest 11 kamiennymi rzeźbami mogącymi kojarzyć się z kultowym Stonehenge. Każdy z pomników ma swoją nazwę i jest ściśle związany ze staro-słowiańskim językiem, znanym jako Głagolica.

Więcej o: