Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Chorwacja ze względu na takie miejsca i obiekty jak stare miasto w Dubrowniku, pałac Dioklecjana w Splicie i katedra św. Jakuba w Szybeniku stała się ulubionym celem turystów. Wielu z nich na mapie państwa wybiera jednak najmniejsze miasto na świecie. Hum jest ostatnim przystankiem na Alei Głagolickiej, a jego kultura i zabytki dają do zrozumienia, że obcujemy z czymś zupełnie wyjątkowym.
Pierwsze zapiski o tym specyficznym mieście pochodzą z roku 1102. Znane wtedy było jako Cholm. W tamtych czasach miasteczko miało tylko jedną wieżę strażniczą, mającą chronić przed atakami ze strony bandytów. Z czasem strażnicy zaczęli stawiać domy, a Hum coraz bardziej przypominało normalne miasto.
Miasteczko słynie ze swojej wyjątkowej kuchni. Odwiedzający je turyści zwykle dają się skusić na Biskę, która uważana jest za alkohol z właściwościami leczniczymi. Dokładnie jest to rodzaj rakiji, zmieszanej z jemiołą i innymi składnikami. Miejscowi zwykle chętnie zapraszają na ten trunek przyjezdnych, pozwalając tym samym chłonąć klimat miasta w rodzimy dla nich sposób.
Najważniejszym jednak punktem w mieście jest bardzo dobrze zachowany kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w 1802 roku. Ze względu na swój stan, daje nam możliwość czerpania historii Humu dzięki pięknym obrazom i marmurowym ołtarzom. Oprócz tego nadal mamy okazję historycznej wieży obronnej, która dzisiaj istnieje w formie wolnostojącej wieży kościelnej. Wszystkie atrakcje możemy znaleźć w trakcie krótkiego spaceru, gdyż Hum składa się z zaledwie dwóch uliczek i trzech rzędów domów. Na wjeździe do miasta przywita nas zdobiona miedzianymi płytami brama staromiejska, zbudowana między XI a XII wiekiem.
Będąc w chorwackiej wiosce Roc, do Humu możemy dostać się przez niesamowitą Aleję Głagolicy. Ta ścieżka mierząca 3 km ozdobiona jest 11 kamiennymi rzeźbami mogącymi kojarzyć się z kultowym Stonehenge. Każdy z pomników ma swoją nazwę i jest ściśle związany ze staro-słowiańskim językiem, znanym jako Głagolica.