Piękno Bursztynowej Komnaty zapierało dech w piersiach każdego, komu dane było ją zobaczyć. Ta niezwykła sala powstała na życzenie Fryderyka I Hohenzollerna w XVIII wieku. Król był miłośnikiem bursztynu i marzył, by ten wypełnił jego gabinet w podberlińskim pałacu w Charlottenburgu. Projekt zlecił bursztyniarskiemu mistrzowi z Gdańska - Andreasowi Schlüterowi.
Prace nad bursztynowym wystrojem trwały aż 11 lat, a efekt robił wrażenie. Ściany pomieszczenia zdobiły precyzyjnie obrobione kawałki surowca, które układały się w herby, mozaiki i płaskorzeźby. Co ciekawe, wystrój komnaty był wielokrotnie rozmontowywany, transportowany i zmieniał właścicieli.
Zachwycony był nim m.in. car Rosji Piotr I. Kiedy ponownie odwiedził Berlin po śmierci Fryderyka I, Fryderyk Wilhelm I postanowił podarować mu arcydzieło jako dowód przyjaźni oraz potwierdzenie zawartego sojuszu. Tym sposobem Bursztynowa Komnata została rozmontowana, zapakowana do 18 skrzyń i przewieziona do Petersburga.
Początkowo nie zdobiła rosyjskich pomieszczeń... nikt bowiem nie wiedział, jak ją poprawnie złożyć. Dopiero w 1743 roku, Elżbieta I zleciła zamontowanie bursztynów w Pałacu Letnim, a następnie Zimowym. 12 lat później ponownie ją rozebrano i przewieziono do pałacu w Carskim Siole, gdzie została dodatkowo rozbudowana.
Komnata pozostawała w rosyjskich rękach przez blisko 200 lat. Ściany były wyłożone sześcioma tonami bursztynu, a pomieszczenie wypełniały meble i przedmioty wykonane z jantaru. Całość robiła ogromne wrażenie - nie bez powodu nazywano ją ósmym cudem świata. Jednak w 1941 roku pałac w Carskim Siole został obrabowany przez Niemców. Hitlerowcy rozmontowali komnatę i przetransportowali ją do zamku w Królewcu.
Po zakończeniu wojny trwały intensywne poszukiwania skarbu przez urzędników ministerstw kultury, służby specjalne, a nawet zwykłych obywateli. Swoich sił w jego odnalezieniu próbowali także radiesteci i jasnowidzowie. Chociaż istnieje wiele teorii na temat miejsca ukrycia komnaty, to jej lokalizacja do dziś pozostaje nieznana. Chętni mogą jednak odwiedzać zrekonstruowane pomieszczenie w pałacu Katarzyny w Carskim Siole.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.