Choinka, ozdoby i kolędy na okrągło. W tych miejscach Boże Narodzenie trwa cały rok

Do niedawna w Polsce panowała niepisana zasada, że w sklepach ozdoby świąteczne pojawiają się dopiero po 1 listopada. Obecnie coraz częściej czekoladowe mikołaje, światełka i bombki stoją za witrynami nieco wcześniej - sporo osób uważa to za niestosowne. Są jednak miejsca na świecie, w których Boże Narodzenie obchodzi się... przez cały rok.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Lampki, choinki, kolędy - większość osób w magię Bożego Narodzenia zaczyna wczuwać się dopiero pod koniec listopada, kiedy pogoda za oknem i dekoracje w witrynach sklepowych jasno sugerują, że wkrótce zbliżają się święta. Jednak w niektórych miejscach na świecie aura bożonarodzeniowa trwa przez cały rok.

Wioska Świętego Mikołaja

Najmłodsi często zadają pytanie: gdzie mieszka Święty Mikołaj? Jak się okazuje, nie jest to żadną tajemnicą - mieszka na dalekiej północy, a dokładnie w Rovaniemi w Finlandii. To właśnie tam znajduje się biuro Mikołaja, do którego można adresować listy. Od 2010 roku tę nieoficjalną stolicę Laponii uznaje się za wioskę, w której atmosfera Bożego Narodzenia nigdy nie gaśnie. Szacuje się, że każdego roku przyjeżdża tu nieco ponad pół miliona turystów. Na miejscu znajdują się restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Turyści mogą również liczyć na ciekawe atrakcje, takie jak przejażdżki skuterami śnieżnymi czy zaprzęgiem prowadzonym przez psy husky lub renifery. Obowiązkowym przystankiem jest także Główny Urząd Pocztowy w wiosce.

Placówkę współpracuje z państwową usługą pocztową. Każda wysłana kartka otrzymuje specjalny stempel pocztowy Koła Podbiegunowego, niedostępny nigdzie indziej na świecie

- czytamy na portalu "National Geographic".

 

Niekończące się święta

W środku lata organizowane są tutaj świąteczne parady, a w czasie letniego spaceru możemy podziwiać bożonarodzeniowe dekoracje. Dla niektórych brzmi to absurdalnie, ale w miasteczku North Pole na Alasce tak właśnie wygląda rzeczywistość. Tutaj również znajduje się Dom Świętego Mikołaja - dokładny adres to: Santa Claus House, 01, S. Claus Drive, North Pole, Alaska, AK 99795, USA. W rzeczywistości jednak posiadłość Mikołaja jest tak naprawdę sklepem nastawionym na sprzedaż artykułów związanych ze świętami. Oprócz różnorodnych dekoracji znajduje się tam również największa na świecie figura Mikołaja wykonana z włókna szklanego.

 

Świąteczne miasteczka

North Pole jest znanym miasteczkiem, w którym przez cały rok da się wyczuć magię świąt - ale nie jedynym. Jego głównymi konkurentami są miasta Christmas oraz Santa Claus. Pierwsze z nich położone na Florydzie. Przez cały rok stoją tam przystrojone choinki, na turystów czekają również inne atrakcje, takie jak wycieczka do Muzeum Świętego Mikołaja czy Cukierkowy Zamek Świętego Mikołaja. 

Źródło: National Geographic

Więcej o: