Zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk. Opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia

W połowie grudnia w życie wejdzie nowelizacja Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Przepisy pozwolą punktom uzdrowiskowym oraz sanatoryjnym wprowadzić wymagane zmiany. Czas został wydłużony o kolejne 12 miesięcy.
Zobacz wideo Marta Manowska ma kompleksy. Jednego się pozbyła, ale gardzi operacjami plastycznymi

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację przepisów dotyczących określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Zmieniona treść rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ogłoszona 2 grudnia 2022 roku wejdzie w życie 16 grudnia 2022 roku. 

Sylwester w ciepłych krajach: sprawdź, gdzie przeżyjesz szampańską noc pod plamami. Zdjęcie ilustracyjne Sylwester w ciepłych krajach: sprawdź, gdzie przeżyjesz szampańską noc pod palmami

Sanatorium i uzdrowiska. Wydłużony czas na wprowadzenie zmian

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, wejdzie w życie 14 dni od daty ogłoszenia.

Zmiana przepisów dotyczy głównie jednego zagadnienia. Chodzi o wydłużenie terminu dla sanatoriów i uzdrowisk na wprowadzenie w życie określonych wymagań. Do tej pory data końcowa, jaką przewidywało rozporządzenie, był koniec bieżącego roku. Po nowelizacji czas zostanie wydłużony o kolejne 12 miesięcy.

Autorzy nowelizacji swoją decyzję opierają na danych przekazanych do MZ przez Naczelnych Lekarzy Uzdrowisk. Jak się okazało, ponad 15 procent nie zdąży spełnić określonych wymagań do końca 2022 roku. Dodatkowo analiza wykazała, że najlepszym rozwiązaniem będzie wydłużenie terminu o 12 miesięcy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

British Lawnmower Museum Najdziwniejsze muzea na świecie. Muzeum kosiarek to tylko jedno z nich

Skierowanie do sanatorium z NFZ. Zmiany

Przypominamy, że od stycznia 2023 roku będzie możliwość przesłania skierowania drogą elektroniczną. Lekarz decydujący o konieczności leczenia w uzdrowiskach lub sanatorium wypełni formularz, podając rodzaj schorzenia oraz opisując przebieg choroby.

Kolejną planowaną zmianą ma być samodzielne decydowanie pacjenta o wyborze uzdrowiska. Osoba otrzymująca skierowanie będzie mogła wybrać jedno z miejsc, które znajduje się na liście sanatoriów lub uzdrowisk oferujących leczenie danego schorzenia.

Jak czytamy na portalu rynekzdrowia.pl, zmianie ma ulec także obowiązujący system dopłat za wyżywienie i czas pobytu kuracjuszy. Według nowych zasad Minister Zdrowia określałby kwoty maksymalnych dopłat uiszczanych przez pacjentów, a dyrektorzy sanatoriów mieliby wpływ na ostateczny koszt oraz możliwość ofiarowania kuracjuszom obniżki. Tego typu rozwiązanie ma być korzystne zwłaszcza dla mniej popularnych sanatoriów i punktów uzdrowiskowych.

Więcej o: