Polacy uciekają ze ściany wschodniej. W tych gminach nie chce mieszkać coraz więcej osób

Ponad 36 procent mieszkańców wyjechało z gminy, która charakteryzuje się największym spadkiem ludności w ciągu ostatnich 10 lat. Choć pechowe miejsce znajduje się na Opolszczyźnie, to nie ten region ma najwięcej powodów do zmartwień. Z najtrudniejszą sytuacją od 2011 roku zmagają się miejscowości tzw. ściany wschodniej.

Narodowy Spis Powszechny to najlepsza okazja do sprawdzenia, które gminy cieszą się w Polsce największą popularnością, a które walczą z odpływem mieszkańców. Ostatnia tego typu akcja odbyła się w 2021 roku. Które miejscowości znalazły się w najtrudniejszej sytuacji?

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Polska ściana wschodnia z problemami 

Badanie przepływu mieszkańców możliwe jest dzięki porównaniu wyników Narodowego Spisu Powszechnego. Analitycy wciąż porównują dane, zestawiając ze sobą statystyki z 2011 i 2021 roku. Dotyczą m.in. zamieszkania gmin, powiatów i województw. Zawierają także informacje z podziałem na płeć i wiek społeczeństwa.

Być może na mapie Polski pojawi się wkrótce nowe uzdrowisko.Nowe uzdrowisko na mapie Polski? Mieszkańcy mobilizują się, sprzedając grunty

Spadek ludności powyżej 10 proc. odnotowały przede wszystkim gminy tzw. ściany wschodniej. Umownie nazywany jest tak obszar przygraniczny z Rosją, Podlasie, Lubelszczyzna oraz tereny górzyste południowo-wschodniej części kraju. Tylko w województwie podlaskim znajduje się 48 proc. gmin, które charakteryzują się tego typu ubytkiem populacji.

Gdzie znajdziemy najmniej popularne gminy? 

Miejscowość z największym ubytkiem mieszkańców nie należy do ściany wschodniej. Jest nią Dobrzeń Wielki położony na Opolszczyźnie. Z gminy, na przestrzeni ostatnich 10 lat, wyjechało 36,2 procent ludności. W czołowej trójce najmniej popularnych miejscowości znajduje się jeszcze pomorski Hel - 24 procent oraz podlaskie Dubicze Cerkiewne - 21,7 procent. Powyżej 20 proc. mieszkańców uciekło również z mazowieckiego Sterdynia oraz podlaskich Czyży.

Te miejsca w Warszawie warto zobaczyć przed świętami (Lodowisko na Starym Mieście)Warszawa zimą. Trzy miejsca, które musisz zobaczyć w stolicy przed świętami

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku Polska obejmowała 2477 gmin. W 1776 z nich odnotowano spadek ludności na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W 1181 miejscowości ubytek przekroczył 5 procent, a w 397 osiągnął ponad 10 procent.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: