Poznaliśmy najdroższe miasta na świecie. Cztery z Europy w pierwszej dziesiątce

Economist Intelligence Unit, brytyjski ośrodek badawczy związany z tygodnikiem "The Economist" przygotował ranking najdroższych miast świata w 2022 roku. Na szczycie listy znalazły się ex aequo Nowy Jork i Singapur. Ranking najtańszych miast otwiera Damaszek, Trypolis i Teheran.

Z badania Economist Intelligence Unit (EIU) wynika, że w ciągu roku ceny w największych miastach świata wzrosły średnio o 8,1 proc. Analitycy zauważają, że to największy wzrost od co najmniej 20 lat. CNN podaje, że wpływ na wzrost ma m.in. wojna w Ukrainie. Naukowcy z brytyjskiego ośrodka badawczego wzięli pod uwagę koszty podstawowych produktów i usług w 172 miastach na całym świecie.

Najdroższe miasta świata w 2022 roku

Nowością tegorocznego zestawienia jest pojawienie się na szczycie listy Nowego Jorku (USA). Podium dzieli z Singapurem, który podczas ostatniej dekady 8 razy był liderem zestawienia. Na trzecim miejscu znalazł się Tel Awiw (Izrael). W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery europejskie miasta – najwyższe miejsce zajął Zurych (szóste miejsce), na kolejnych miejscach uplasowały się: Paryż, Kopenhaga i inne szwajcarskie miasto Genewa.

Tradycyjnie brytyjscy analitycy podają, w których miastach życie jest najtańsze. Listę w tej kategorii otwiera Damaszek (Syria). Na drugim miejscu pojawił się Trypolis (Libia), a na trzecim Teheran (Iran). 

Bardzo wysoką inflację odnotowano w Stambule (Turcja), Buenos Aires (Argentyna) i Teheranie.  Z największym wzrostem cen mierzy się Caracas w Wenezueli (o 132 proc. w ostatnim roku). 

W zestawieniu najdroższych miast świata skok o 88 i 70 miejsc odnotowały rosyjskie miasta Moskwa i Sankt Petersburg. Analitycy tłumaczą, że to konsekwencja nałożonych sankcji przez Zachód na Federację Rosyjską. 

Economist Intelligence Unit (EIU) podało, że największe wzrosty w indeksie dotyczyły ceny litra benzyny, która wzrosła średnio o 22 proc. rok do roku. O 29 proc. wzrosły ceny w lokalnych walutach gazu i elektryczności. Wynika to z tego, że Europa Zachodnia próbuje odciąć się od rosyjskiej energii.

Atak Rosji na Ukrainę wpłynął także na wzrost cen żywności i artykułów gospodarstwa domowego, a to dlatego, że wprowadzono ograniczenia handlu z tego powodu. Analitycy brytyjskiej firmy zauważyli natomiast spadek cen usług rekreacyjnych i towarów. To wynik słabszego popytu w sytuacji, gdy mieszkańcy koncentrują się na innych podstawowych wydatkach. 

Najdroższe miasta na świecie: 

1. Nowy Jork (USA)

1. Singapur

3. Tel Awiw (Izrael)

4. Hongkong

4. Los Angeles (USA)

6. Zurych (Szwajcaria)

7. Genewa (Szwajcaria)

8. San Francisco (USA)

9. Paryż (Francja)

10. Kopenhaga (Dania)

10. Sydney (Australia)

Najtańsze miasta świata: 

1. Damaszek (Syria)

2. Trypolis (Libia)

3. Teheran (Iran)

4. Tunis (Tunezja)

5. Taszkient (Uzbekistan)

6. Karaczi (Pakistan)

7. Ałmaty (Kazachstan)

8. Ahmadabad (Indie)

9. Madras (Indie)

10. Algiers (Algieria)

10. Bangalore (Indie)

10. Kolombo (Sri Lanka)

Więcej o: