Kultowe europejskie miejsca z kadrów filmowych. Gratka dla fanów "Harry'ego Pottera" czy "Gry o tron"

W Europie znajduje się wiele malowniczych i interesujących miejsc, które stały się kadrami filmowymi. Nic dziwnego, że wielu fanów danych produkcji chce je zobaczyć na własne oczy. Gdzie się udać, by podążyć szlakami Harry'ego Pottera, bohaterów "Gry o tron" czy Jamesa Bonda? Podpowiadamy.

Efektownych plenerów w Europie nie brakuje, co z ogromnym zaangażowaniem wykorzystują filmowcy z całego świata. Gdzie kręcono najpopularniejsze filmy i seriale, które skradły serca milionów widzów?

Zobacz wideo Co robi Daniel Radcliffe, by wyjść z szufladki Harry'ego Pottera? [Popkultura Extra]

Kultowe europejskie miejsca z kadrów filmowych. Podróż szlakiem Harry’ego Pottera

Nie jest tajemnicą, że większość kadrów do filmów "Harry Potter" kręcono w Wielkiej Brytanii. Niewielu ma jednak świadomość, w którym miejscu w kraju znajdują się te najbardziej charakterystyczne miejsca z dużego ekranu. Podróż warto rozpocząć od wioski Lavenham we wschodniej Anglii w Suffolk, gdzie średniowieczne domy z muru pruskiego służyły filmowcom do ukazania miejsca urodzenia  małego czarodzieja. Mowa tu o filmowej Dolinie Godryka.

Innym kultowym miejscem w jest szkocki wiadukt Glenfinnan, którym przejeżdża słynny Hogwart Express i nad którym unosił się równie znany jasnoniebieski Ford Anglia. Z kolei na północ od Glasgow do Loch Eilt znajduje się Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

Więcej ciekawostek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Arabia Saudyjska ma rozmach. Największe lotnisko na świecie ma obsługiwać 185 mln pasażerów rocznie Arabia Saudyjska ma rozmach. To tam powstanie największe lotnisko na świecie

"Gra o tron" w Chorwacji. Gdzie kręcono słynne sceny?

Fani serialu "Gra o tron" muszą koniecznie odwiedzić Chorwację. Wiele scen kręcono właśnie w tym kraju. Dubrownik to filmowa Stolica Siedmiu Królestw. Z kolei starówka była miejscem spotkań Wróbli. To również tutaj,  na barokowych schodach, które w serialu były Schodami do Wielkiego Septu Baleora, rozegrała się słynna scena wstydu. Wielu fanów serialu, którzy spędzają urlop w Chorwacji, nie potrafi ich ominąć.

Dzicy lokatorzy wygrali sprawę w sądzie. Mogą pozostać w domu rosyjskiego oligarchy w Amsterdamie Dzicy lokatorzy wygrali w sądzie. Zostaną w domu rosyjskiego oligarchy

Z kolei Trogir wystąpił w roli Wolnego Miasta Quarth, a Split jest miejscem panowania Lannisterów. Pomieszczenie tronowe Daenerys znajdowało się podziemiach Pałacu Dioklecjana. Zdjęcia do filmu wykonywano również w słynnym Parku Narodowym Krka.

Więcej o: