Noc w neorenesansowym klasztorze? Proszę bardzo. Ten nietypowy hotel przyciąga turystów

Sieć luksusowych hoteli Marriott zachwyciła po raz kolejny. Projektanci pracujący dla największej na świecie amerykańskiej bazy hoteli postanowili oddać się wodzy fantazji i stworzyć ośrodek, którego baza znajduje się...w klasztorze.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Projektanci ośrodków hotelowych uciekają do coraz bardziej imponujących rozwiązań. Jaffa hotel, którego nazwa wzięła się od dzielnicy, w której się znajduje, zachwyca swoim designem oraz otaczającymi go widokami. A to oczywiście tylko ułamek atrakcji, które tam znajdziemy.

 

Opus magnum brytyjskiego architekta

Za nieoczywisty projekt odpowiedzialny jest John Ward Pawson, który połączył siły z lokalnym projektantem i konserwatorem zabytków, Ramy'm Gill'em. Pawson to brytyjski architekt, który dał się poznać ze swojej minimalistycznej estetyki w projektowaniu wnętrz. Projekt okazał się wyzwaniem dla deweloperów Marriott'a, jednak wyzwanie to zahaczało też o pewną ekscytację. Aby Rosen, właściciel RFR Holding wypowiadał się o The Jaff'ie w taki sposób:

The Jaffa to najbardziej czasochłonny, ale też najbardziej osobisty projekt w mojej karierze
 

Ikona Tel Awiwu

Tel Awiw to dzielnica Jaffy, która do 1949 roku była osobnym miastem. To właśnie w tym miejscu powstał spektakularny hotel. Projektanci stwierdzili, że miejsce to powinno stawiać w dużej mierze na historię. Ramy Gill w trakcie prac renowacyjnych odkrył wiele elementów, które do tej pory stanowiły sekret zabytkowego klasztoru. Były to zarówno liczne łuki, kopuły, jak i studnia oraz kolumny. Artefakty te stały się bazą hotelu. W centrum ośrodka wyeksponowano również majestatyczny bastion krzyżowców, który oddano odpowiedniej renowacji. Aby Rosen po konsultacjach z John'em Pawson'em i obserwacjach pracy przy projekcie stwierdził:

Jego niezwykła wrażliwość [John'a Pawson'a - przyp. red.] i przemyślane działanie, a także zebranie utalentowanego zespołu specjalistów sprawiają, że jestem przekonany, że The Jaffa szybko stanie się ikoną Tel Awiwu.
 

Luksusowe apartamenty to nie wszystko

Patrząc na wagę przedsięwzięcia oraz to, co zastaje turystów na miejscu, możemy w pełni zgodzić się ze słowami Rosen'a. W środku znajdziemy taras połączony z barem, salon do gry w tryktraka, luksusowe spa, a także odkryty basen, i wiele więcej. Ważnym miejscem w hotelu jest też odnowiona kaplica na samej górze klasztoru. Zespół projektantów postanowił uszanować uczucia religijne wiernych, przez co każdy ruch był doradzany z kościołem. Konsultacje spowodowały, że w The Jaff'ie podziwiać możemy pokrywające cały sufit niebo Betlejem, oryginalne witraże, oraz białą gołębicę, która znajduję się nad ołtarzem. Co ciekawe, odkrywanie wszystkich fresków ukrytych do tej pory pod grubą warstwą białej farby, zajęło aż dwa lata.

Więcej o: