Pasażerowie na gapę płynęli na sterze tankowca. Podróż trwała 11 dni

W poniedziałek hiszpańska straż przybrzeżna w Las Palmas uratowała trzech pasażerów, którzy z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie podróżowali na płetwie sterowej tankowca Alithini II. Rejs na gapę trwał 11 dni.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Hiszpańska straż przybrzeżna w mediach społecznościowych udostępniła zdjęcie z tej niecodziennej podróży. Widzimy na nim trzech wycieńczonych mężczyzn, którzy siedzą na ledwie wystającym z wody elemencie potężnego tankowca. Ich stopy znajdują się zaledwie metr od tafli morza. Jak informuje "BBC", "rozbitkowie" zostali przetransportowani do szpitala na Gran Canarii.

Nie raz, nie dwa

- To nie pierwszy i nie ostatni raz. Pasażerowie na gapę nie zawsze mają takie szczęście - powiedział Txema Santana, dziennikarz i doradca ds. migracji w regionalnym rządzie Wysp Kanaryjskich. Z kolei "The Guardian", opierając się na informacjach hiszpańskiego rządu, informuje, iż - w porównaniu do pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku - liczba przypadków migracji przez morze na archipelag wzrosła o 51 procent. Nie jest to pierwsza taka sytuacja, gdy pasażerowie decydują się zaryzykować życiem w imię tak niebezpiecznej podróży. W listopadzie 2020 roku trzy osoby znaleziono na płetwie sterowej tankowca Ocean Princess II - podaje agencja EFE.

Koszmarna podróż

Trzej mężczyźni podróżujący na płetwie sterowej tankowca, trafili do szpitala, gdzie otrzymali pomoc lekarską z powodu odwodnienia i hipotermii — poinformowała agencja EFE za strażą przybrzeżną. Migranci mieli jednak szczęście - często takie podróże kończą się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią. O koszmarnych warunkach takiego "rejsu na gapę" opowiadał gazecie "El Pais" 14-letni chłopiec, który przypłynął na Gran Canarię z Lagos w 2020 roku. 

Byliśmy bardzo słabi. Nigdy nie wyobrażałem sobie, że może być tak ciężko

- opisywał. Przeżył, pijąc słoną wodę. Spał w dziurze nad sterem, na zmianę z innymi mężczyznami, którzy również podróżowali w taki sposób. 

Źródła: BBC, EFE, Polsat News, Onet

Więcej o: