Uzdrowisko Ustroń zostanie rozbudowane. Powstał nowy projekt - pojawią się kolejne piramidy

Ustroń to popularna miejscowość z dzielnicą sanatoryjno-uzdrowiskową, do której bardzo chętnie udają się wczasowicze. W tym roku powstał nowy plan rozbudowy uzdrowiska. Projekt ma zminimalizować ingerencję w środowisko naturalne Beskidu Śląskiego.

Dzielnica uzdrowiskowa w Ustroniu zostanie rozbudowana. Projekt obejmuje budowę nowych budynków sanatoryjnych przypominających obecne tam już sanatoria w kształcie piramid, nowy budynek pijalni wód, ścieżkę rowerową oraz stację kolejki linowej. Za plan rozbudowy będą odpowiadali śląscy architekci Maciej Franta i Roberta Konieczny.

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Uzdrowisko Ustroń słynie z kontrowersyjnych "piramidowców"

Ustroń to miasto uzdrowiskowe położone w Beskidzie Śląskim po obu stronach Wisły. Polacy chętnie odwiedzają to miejsce podczas urlopu. Sanatoria, które się tam znajdują, zbudowane zostały w kształcie piramid. W dzielnicy sanatoryjnej mają niedługo powstać kolejne budynki, które będą dopełniały zjawiskowy krajobraz uzdrowiska.  

Tak zwane "piramidowce" to modernistyczne budynki wczasowe, które leżą na stoku Równicy. Ze względu na swój nietypowy kształt budzą one pewne kontrowersje. 

Seiryu Eiharashi Eki, JaponiaStacja kolejowa bez wejścia i wyjścia. Jest tylko jeden sposób, by tam trafić

Projekt piramid był nieprzypadkowy. Nowy plan podąży tym nurtem

Piramidy zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały, jak skały rozrzucone po zalesionym stoku. Są one jednak rozmieszczone według matematycznego wzoru. Obecni architekci mający za zadanie stworzyć projekt rozbudowy chcą podążać w tym nurcie i kontynuować dzieło poprzednich twórców.

W rozbudowie uzdrowiska bardzo ważną kwestią będzie bilans środowiskowy i ochrona przyrody. Między innymi właśnie dlatego na dachach przyszłych budynków ma znaleźć się zieleń. 

W Ustroniu powstaną kolejne piramidy i nowy deptak

W Uzdrowisku Ustroń pojawią się nowe budynki, z których trzy będą nawiązywały do istniejących już piramid. Będą miały bardzo podobną formę, jednak zostaną zbudowane w nowoczesnym stylu. Nowe konstrukcje będą miały podcięte kubatury u dołu, dlatego będą przypominały odwrócone piramidy. Dzięki temu zabiegowi zmniejszy się ingerencję w zbocze. 

Poza tym powstanie nowy deptak, przy którym znajdzie się pijalnia wód oraz stacja kolejki linowej.

Chcesz pozwiedzać Barcelonę? Jeśli turystów będzie zbyt dużo, możesz mieć problemNowe przepisy w Barcelonie. Chcesz zobaczyć to miasto? Możesz mieć problem

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: