Te łódzkie wnętrza ociekają złotem. Aż chciałoby się rzec: "Tu jest jakby luksusowo!"

Łódź to miasto, które można kochać lub nie. Nie zmienia to jednak faktu, że to miejsce ma swój własny charakter. I choć królują tu surowe postindustrialne wnętrza, nie brak także okazałych willi, którw zachwycają luksusowymi wnętrzami.

Z czym kojarzy się Łódź? Większość osób odpowie zapewne, że z ulicą Piotrkowską, postindustrialnymi budynkami, czy pofabrycznymi zabudowaniami, które zaadaptowano na restauracje, kawiarnie i sklepy. Jak się jednak okazuje, w tym mieście nie brak również willi i starych kamienic. Jak podaje portal lodz.pl, w mieście jest ponad sto rezydencji, w których króluje przepych i blichtr. Gdzie można je znaleźć?

Zobacz wideo Zmiany klimatyczne zmierzają w złym kierunku. Jak zamierza walczyć z tym Łódź?

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Willa Herbsta na ulicy Przędzalnianej

Jedną z popularnych łódzkich atrakcji jest Muzeum Pałac Herbsta. Willa, w której się mieści została wybudowana w 1875 roku według projektu architekta Hilarego Majewskiego. W neorenesansowej posiadłości miał zamieszkać Edward Herbst wraz ze swoją żoną Matyldą Scheibler. Posiadłość przetrwała zawirowania drugiej wojny światowej, a po wojnie z mieszkania została przekształcona w obiekt usługowy. Stworzono tam m.in. Centrum Szkolenia Personelu do Żłobków Dziecięcych, a także produkowano ozdoby choinkowe. Obecnie obiekt został udostępniony turystom, którzy mogą tam podziwiać wyszukane meble i ozdoby. Niektóre z nich pochodzą z początku XX wieku. 

Akademia Muzyczna w Łodzi

Pałac, w którym obecnie kształcą się studenci kierunków muzycznych, został wybudowany w 1904 roku. Projekt Adolfa Zelingsona robił piorunujące wrażenie, ale upływający czas sprawił, że willa straciła swój dawny blask. W 2014 roku budynek został odnowiony. Jak podaje portal lodz.pl, remontu doczekała się m.in. główna klatka schodowa, dwie sale koncertowe, dawna sala bilardowa, hole, przedsionek, a także salony. Co ciekawe, odnowiono również wyjątkową oranżerię. Pałac Karola Poznańskiego można zwiedzać nie będąc studentem Akademii Muzycznej. Konieczne jest jednak wcześniejsze uzgodnienie szczegółów z władzami uczelni. 

Pałac Scheiblera na Placu Zwycięstwa

W wybudowanym w 1856 roku w stylu neorenesansowym pałacu Scheiblera obecnie mieści się Muzeum Kinematografii. W latach 1884 -1887 willa przeszła gruntowną przebudowę, ale nadal można dostrzec tu relikty minionych czasów. Warto tu zwrócić uwagę m.in. na wyjątkowy, amfiladowy układ pomieszczeń. Brak tu korytarzy, a jeden pokój prowadzi do kolejnego. Nie brak tutaj również modnych niegdyś pokoi w stylu orientalnym. 

Więcej o: