Ujawniono, co znajduje się pod Koloseum. Zaskakujące odkrycie archeologów

Archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia w Koloseum - po przeszukaniu kanałów ściekowych znaleziono fragmenty przekąsek, którymi raczyli się widzowie podczas widowisk.

Koloseum jest jednym z najsłynniejszych budynków z okresu rzymskiego. Gigantyczny amfiteatr, który może pomieścić średnio około 65 tysięcy widzów, każdego roku przyciąga rzeszę turystów. Chociaż prace archeologiczne trwają tam od lat, co jakiś czas dochodzi do ciekawego odkrycia, które stawia w innym świetle starożytnych rzymian. Tak było i tym razem.

Niespodziewane znalezisko w Koloseum

Archeolodzy i architekci od stycznia 2021 r. badają około 70 metrów starożytnych odpływów i kanałów, znajdujących się pod Koloseum. Do zbadania złożonego systemu odwadniającego areny wykorzystano specjalne roboty.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Wyniki badań są dość zaskakujące - jak przekazuje portal heritagedaily.com, w kanałach znaleziono fragmenty przekąsek spożywanych przez widzów sprzed 1900 lat, m.in. fig, winogron, wiśni, jeżyn i orzechów włoskich.

To jednak nie wszystko, co skrywały starożytne kanały. Naukowcy odkryli również kości niedźwiedzi i wielkich kotów, które prawdopodobnie wykorzystywane były do polowań lub zmuszanych do walk między sobą.

Oprócz tego archeolodzy odkryli 50 monet używanych w okresie około 250-450 n.e., a także srebrną monetę z lat 170-171 n.e., pochodzącą z czasów panowania cesarza Marka Aureliusza.

Koloseum - najsłynniejszy amfiteatr świata

Budowę Koloseum rozpoczęto za panowania cesarza Wespazjana, z ukończył ją jego syn i następca Tytus w 80 r. n.e. Odbywały się tam widowiska publiczne, m.in. polowania na zwierzęta, egzekucje, inscenizacje bitew, przedstawienia i oczywiście walki gladiatorów.

Budynek został opuszczony i zniszczony po upadku Cesarstwa Rzymskiego, jednak pod koniec VI wieku naszej ery został przebudowany, a w jego strukturę wbudowano małą kaplicę, którą później przekształcono w cmentarz.

Koloseum w kolejnych stuleciach pełniło również funkcję kompleksu handlowo-mieszkalnego, a później fortu kontrolującego dostęp do Pałacu Laterańskiego i rezydencji papieskiej. W XIV wieku (po spadku liczby ludności Rzymu) Koloseum stało się siedzibą bandytów.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: