Barcelona mierzy się z overtourismem. Wprowadza poważne ograniczenia i wysokie kary. Nawet 3 tys. euro

Władze Barcelony wprowadziły nowe przepisy dotyczące liczby zwiedzających. Ograniczenie ma być związane także z miejscami intensywnie obleganymi przez turystów. Wprowadzone regulacje pozwolą odetchnąć mieszkańcom i poprawią ich komfort życia.
Zobacz wideo Morze, wzgórza i powalające ceny mieszkań. "Perła Katalonii" kusi Lewandowskich

Barcelona to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Tłumy turystów, którzy oblegają niemal każdy zakamarek tego miasta bywają jednak nieco uciążliwe dla stałych mieszkańców. Ten problem postanowiła rozwiązać Rada Miejska, która przegłosowała nowe przepisy. 

Mniejsza liczba turystów w Barcelonie? Zapadła ostateczna decyzja

Podczas posiedzenia Sesji Rady Miejskiej uchwalono przepis, który odnosi się do liczby zwiedzających. Nowe zasady przewidują, że na terenie Starego Miasta może przebywać zorganizowana grupa 20 turystów wraz z przewodnikiem. Limit dotyczy także liczby grup. Maksymalna liczba przebywających grup zorganizowanych nie może być większa niż osiem. Kolejnym ograniczeniem jest zakaz używania głośników przez przewodników. To pozwoli znacznie ograniczyć poziom hałasu.

Za niezastosowanie się do przepisów grożą surowe kary. Każdy, kto zlekceważy nowe prawo, zapłaci 1500 euro. Ponowne złamanie zakazów zostanie ukarane podwójną wartością sankcji i wyniesie trzy tysiące euro.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przeludnienie w Barcelonie. Mieszkańcy mają dość

Jak informują hiszpańskie media, okres pandemii bardzo zmienił postrzeganie kwestii turystów przez mieszkańców Barcelony. Brak dużego napływu zwiedzających sprawił, że Hiszpanie mogli odetchnąć od nadmiernego hałasu i przeludnienia. To popchnęło radnych do ustanowienia nowych przepisów.

Jak czytamy na stronie rtve.es, w 2019 Barcelonę odwiedziło ponad 12 mln turystów. To prawdziwy rekord, który może wkrótce zostać przekroczony. Zanotowano bowiem ogromny wzrost napływu zwiedzających.

Przeludnienie dotyczy głównie rejonu Starego Miasta, przez co komfort życia mieszkańców tego rejonu znacznie spada. Zniknęło wiele sklepów czy punktów rzemieślniczych, a w ich miejsce powstały firmy turystyczne.

Więcej o: