Żegnamy tryb samolotowy. Unia Europejska pozwala na korzystanie z internetu w trakcie lotu

Dobra wiadomość dla podróżnych. Już wkrótce, za sprawą nowych przepisów, podróże samolotem staną się mniej nudne. Przewoźnicy w Unii Europejskiej będą mogli instalować w samolotach najnowszą technologię 5G, umożliwiając pasażerom korzystanie ze smartfonów i innych urządzeń tak samo, jak na ziemi.

Podróżowanie samolotem często wiąże się z godzinami spędzonymi w przestworzach. Dla wielu osób to udręka za względu na konieczność stosowania trybu samolotowego. W tym czasie pasażerowie nie mogą sprawdzić najnowszych informacji, nadrobić zaległości w pracy ani skontaktować się z bliskimi. Jednak za sprawą nowych przepisów, już niedługo może się to zmienić. 

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Koniec z trybem samolotowym? Komisja Europejska zapowiada

Komisja Europejska zaktualizowała decyzję wykonawczą dotyczącą komunikacji mobilnej na pokładach samolotów. W 2008 roku pewne częstotliwości zostały zarezerwowane na potrzeby łączności, teraz jednak przewoźnicy będą mogli instalować najnowszą technologię 5G w swoich maszynach. 

Niebo nie jest już granicą, jeśli chodzi o szybkie połączenia o dużej przepustowości. 5G zapewni innowacyjne usługi dla ludzi i możliwości rozwoju dla europejskich firm

- przyznał Thierry Breton - unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego cytowany przez The Brussels Times.

Zasięg 5G w samolotach ma być możliwy dzięki zainstalowaniu tzw. pikokomórek (ang. pico-cells), czyli małych stacji bazowych. Transmisja danych będzie przesyłana przez sieć satelitarną do naziemnej sieci komórkowej, a pasażerowie będą mogli wysyłać wiadomości lub przeprowadzać rozmowy telefoniczne.

Stany Zjednoczone i 5G w samolotach

Co ciekawe, podobny pomysł spotkał się z dużymi kontrowersjami w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku. Ze względu na krytykę i protesty ze strony linii lotniczych nie zdecydowano się na wprowadzenie go w życie. 

Chociaż nie potwierdzono żadnych wypadków lotniczych z tym związanych, to pasażerowie byli zobowiązani do przełączania telefonów w tryb samolotowy. Blokuje on wszystkie funkcje komunikacji bezprzewodowej i zapobiega potencjalnym zakłóceniom w komunikacji lotniczej oraz sprzęcie nawigacyjnym.

Przejście na pikokomórki sprawi, że komunikacja w kokpicie pozostanie na częstotliwości 4,2-4,4 GHz, podczas gdy sieci telefonii komórkowej będą połączone z częstotliwością 5 GHz i wyższą, zapobiegając nakładaniu się i zapewniając bezpieczeństwo podczas lotu. Oznacza to, że podróżni nie będą musieli już włączać trybu samolotowego. 

Nie ustalono jeszcze harmonogramu zmiany, ale państwa członkowskie UE mają czas do 30 czerwca 2023 roku na udostępnienie pasm 5 GHz dla transportu drogowego.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: