Niebezpieczny okaz znaleziony na plaży. Jedna ryba może zabić nawet 30 osób. "Radzimy ich nie dotykać"

Badaczka zwierząt morskich wybrała się na spacer po jednej z brytyjskich plaż. Na swojej drodze spotkała rzadką i niebezpieczną rybę. Okaz ten jest nawet 1200 razy bardziej toksyczny niż cyjanek.

Rozdymka sterczel jest gatunkiem morskiej ryby z rodziny rozdymkowatych. Osiąga spore rozmiary - nawet do 60 cm długości i 3 kg masy ciała. Można ją spotkać w wodach tropikalnych i subtropikalnych Atlantyku, Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego, a także w Morzu Czarnym oraz Morzu Śródziemnym. Chociaż może wydawać się niepozorna, to lepiej trzymać się od niej z daleka. 

Zobacz wideo Zabójczy pocałunek ryby. Wędkarz niemal przypłacił go śmiercią

Niebezpieczna ryba znaleziona na plaży 

Constance Morris, badaczka zwierząt morskich, wybrała się na rodzinny urlop do Newquay w Kornwalii. Nie zdołała jednak odpocząć od pracy, bo podczas spaceru na plaży ujrzała niezwykły okaz dziobany przez mewy. Kiedy podeszła nieco bliżej, od razu wiedziała, że to niezwykłe znalezisko. Ryba liczyła około 30 cm długości, miała zwiotczały biały spód, krótki pysk i wyraźny zestaw zębów. 

Nie wiedziałam, co to za ryba, ale już wcześniej znajdywałam dziwne ryby i wiem, że te zwierzęta mogą być ważne i interesujące dla naukowców, więc będąc zawsze gotowym do zgarnięcia czegoś nieprzyjemnego z plaży, spakowałam ją do worka i włożyłam do plecaka

- przyznała kobieta w rozmowie z Cornwall Live

Ta ryba może zabić nawet 30 osób

Specjaliści potwierdzili, że jest to Lagocephalus lagocephalus, czyli okaz, który zdaniem ekspertów jest do 1200 razy bardziej toksyczna niż cyjanek i może zabić nawet 30 dorosłych osób. Wszystko to za sprawą tetrodotoksyny - niebezpiecznego związku chemicznego. Zatrucie charakteryzuje się paraliżem, który rozprzestrzenia się na całe ciało. Osoba, która przyjęła śmiertelną dawkę, umiera w wyniku niewydolności oddechowej w ciągu od 4 do 24 godzin. 

Radzimy zostawić je w spokoju i na pewno ich nie dotykać

- przestrzegła Constance Morris.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: