Limit płynów w bagażu wkrótce może przejść do historii. Pierwszy kraj zapowiada rewolucję

Limit płynów w bagażach podręcznych na lotniskach ma zostać zniesiony w 2024 r. - informuje The Times. Największe lotniska w Wielkiej Brytanii do tego czasu muszą zainstalować nowoczesne skanery bagażu działające w technologii 3D. Nie będzie to jedyne ułatwienie podczas kontroli bezpieczeństwa.

Główne lotniska w Wielkiej Brytanii do połowy 2024 r. muszą zainstalować nowoczesne skanery bezpieczeństwa CT, podobne do tych używanych w szpitalach. Umożliwi to zmianę przepisów, zgodnie z którymi pasażerowie muszą wyjmować laptopy z bagażu podręcznego i mogą zabierać na pokład tylko płyny w pojemnikach o pojemności poniżej 100 ml.

Uciążliwy przepis miał być tymczasowy

Zasada 100 ml została wprowadzona po udaremnionym spisku terrorystycznym w 2006 r. Terroryści planowali wówczas wysadzić siedem samolotów startujących z Heathrow, używając płynnych materiałów wybuchowych. Gdyby im się to udało, byłby to największy atak Al-Kaidy na Zachodzie od 11 września.

Początkowo prawo miało być wprowadzone jako środek tymczasowy, jednak od tamtego czasu zasada dalej obowiązuje. Obecnie brytyjscy ministrowie przeprowadzają przegląd, a w nadchodzących tygodniach oczekuje się oficjalnego ogłoszenia.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Nowy sprzęt testowany jest na największych lotniskach

Skanery 3D testowane są na lotniskach Heathrow i Gatwick. Główne lotniska w Wielkiej Brytanii otrzymały polecenie od tamtejszego Departamentu transportu, że sprzęt do kontroli bezpieczeństwa musi zostać całkowicie wymieniony do lata 2024 r.

Według ekspertów zmiana "okazałaby się przełomem", ze względu na skrócenie czasu oczekiwania do kontroli bezpieczeństwa, a także na radykalne zmniejszenie wykorzystania plastiku na lotniskach - przypomnijmy, że obecnie pasażerowie muszą przelewać płyny do plastikowych buteleczek, które następnie chowają w plastikowych torebkach.

Powoli je wdrażamy. Właśnie rozpoczęliśmy rozbudowę strefy bezpieczeństwa w Terminalu 3, która będzie miała więcej skanerów CT i otrzymała termin do połowy 2024 r. od Departamentu Transportu

- powiedział The Times John Holland-Kaye, dyrektor generalny Heathrow.

Niektóre lotniska już bez limitów

Co ciekawe, są lotniska, które przeprowadziły już wymianę sprzętu na nowy. Jednym z nich jest port lotniczy w irlandzkim Shannon, gdzie dolecimy m.in. z Krakowa czy Wrocławia. Pasażerowie podróżujący z tego lotniska mogą już mogą przewozić w bagażu podręcznym napoje, kosmetyki czy produkty dla dzieci.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: