Pijalnie wód mineralnych w Polsce to niemała atrakcja na mapach uzdrowisk. Często mogą pochwalić się wyjątkową architekturą oraz dodatkowymi atrakcjami. Chyba nie trzeba dodawać, że największym plusem są ich właściwości lecznicze.
W zależności od składu wody mineralne pozytywnie wpływają na samopoczucie i skórę, a także pomagają w leczeniu m.in. chorób narządów. Wśród najpopularniejszych rodzajów możemy wymienić te krzemowe, siarczkowe, fluorkowe czy jodkowe. Ze względu na różny stopień mineralizacji różnią się też zapachem i smakiem, który może być kwaśny, gorzki, a nawet metaliczny. Które pijalnie warto odwiedzić?
Muszyna od niepamiętnych czasów jest kojarzona głównie z wodami mineralnymi. W końcu nawet na półkach sklepowych możemy znaleźć butelki, które dumnie prezentują nazwę uzdrowiska. Na jego terenie znajdziemy trzy pijalnie.
Pierwszą z nich jest Milusia, w której można skosztować wody wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowej o orzeźwiającym smaku. Pomaga ona w leczeniu m.in. otyłości czy chorób układu trawienia. Antoni z wodą wodorowęglanowo-magnezowo-borową świetnie wpływa na przemianę materii, a Cechini (ze źródeł Stanisław i Józef) z wodą żelazistą, wodorowęglanowo- wapniową jest nieoceniona przy chorobach dróg moczowych.
Krynica-Zdrój to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych, a na jej terenie znajdziemy kilka wyjątkowych miejsc. Warto wybrać się przede wszystkim do Pijalni Głównej z wodami Jan, Tadeusz, Słotwinka, Zdrój Główny i Zuber. Mieści się tu także urokliwy ogród zimowy z egzotycznymi roślinami oraz sala widowiskowa. Z kolei na terenie Parku Słotwińskiego można znaleźć pijalnię Słotwinkę, która jest najstarszym obiektem zdrojowym w mieście. Niewielki drewniany budynek zachwyca już od 1809 roku. Innymi pijalniami jest Jan-Józef i Mieczysław.
Warto przyjrzeć się bliżej także Zdrojowi Wojciecha, w którym można spróbować wód siarkowo-fluorkowych ze źródeł Zdzisław i Maria Skłodowska-Curie. Poprawiają one wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu czy przyspieszają zrastanie się kości.
Wyjątkowości miejscu dodaje zachwycająca architektura budynku, którego historia sięga 1680 roku. Wzniesiono go nad gorącym źródłem wody leczniczej, a w 1880 roku przebudowano w neobarokowym stylu.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.