Zastrzyk zdrowia w uzdrowiskach. Poznajcie najlepsze pijalnie wód mineralnych w Polsce

Miejscowości uzdrowiskowe to nie tylko sanatoria i zabiegi. Skrywają one w sobie wiele atrakcji, także takich, które zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z tego typu miejsc są bez wątpienia pijalnie wód mineralnych.

Pijalnie wód mineralnych w Polsce to niemała atrakcja na mapach uzdrowisk. Często mogą pochwalić się wyjątkową architekturą oraz dodatkowymi atrakcjami. Chyba nie trzeba dodawać, że największym plusem są ich właściwości lecznicze.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Pijalnie wód mineralnych to zastrzyk zdrowia

W zależności od składu wody mineralne pozytywnie wpływają na samopoczucie i skórę, a także pomagają w leczeniu m.in. chorób narządów. Wśród najpopularniejszych rodzajów możemy wymienić te krzemowe, siarczkowe, fluorkowe czy jodkowe. Ze względu na różny stopień mineralizacji różnią się też zapachem i smakiem, który może być kwaśny, gorzki, a nawet metaliczny. Które pijalnie warto odwiedzić? 

Pijalnie wód w Muszynie

Muszyna od niepamiętnych czasów jest kojarzona głównie z wodami mineralnymi. W końcu nawet na półkach sklepowych możemy znaleźć butelki, które dumnie prezentują nazwę uzdrowiska. Na jego terenie znajdziemy trzy pijalnie.

Pierwszą z nich jest Milusia, w której można skosztować wody wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowej o orzeźwiającym smaku. Pomaga ona w leczeniu m.in. otyłości czy chorób układu trawienia. Antoni z wodą wodorowęglanowo-magnezowo-borową świetnie wpływa na przemianę materii, a Cechini (ze źródeł Stanisław i Józef) z wodą żelazistą, wodorowęglanowo- wapniową jest nieoceniona przy chorobach dróg moczowych.

Pijalnia wód w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych, a na jej terenie znajdziemy kilka wyjątkowych miejsc. Warto wybrać się przede wszystkim do Pijalni Głównej z wodami Jan, Tadeusz, Słotwinka, Zdrój Główny i Zuber. Mieści się tu także urokliwy ogród zimowy z egzotycznymi roślinami oraz sala widowiskowa. Z kolei na terenie Parku Słotwińskiego można znaleźć pijalnię Słotwinkę, która jest najstarszym obiektem zdrojowym w mieście. Niewielki drewniany budynek zachwyca już od 1809 roku. Innymi pijalniami jest Jan-Józef i Mieczysław. 

Pijalnia wód mineralnych w Lądku-Zdroju

Warto przyjrzeć się bliżej także Zdrojowi Wojciecha, w którym można spróbować wód siarkowo-fluorkowych ze źródeł Zdzisław i Maria Skłodowska-Curie. Poprawiają one wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu czy przyspieszają zrastanie się kości. 

Wyjątkowości miejscu dodaje zachwycająca architektura budynku, którego historia sięga 1680 roku. Wzniesiono go nad gorącym źródłem wody leczniczej, a w 1880 roku przebudowano w neobarokowym stylu.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: