Najdziwniejsze muzea na świecie. Muzeum obroży dla psów czy kosiarek to tylko niektóre z nich

Gdy myślimy o muzeach, zwykle pojawiają się skojarzenia związane z artefaktami przedstawiającymi daną historię lub kulturę. Kilka krajów postanowiło jednak pójść na przekór stereotypom i stworzyć zupełnie niestandardowe wystawy.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tego typu muzeów nie znajdziesz w Polsce. O ile w naszym kraju pojawiają się nie do końca banalne wystawy takie jak Centrum Nauki Kopernik, to nikt jednak nie podkusił się o aż tak ekstremalne rozwiązania. No bo gdzie znajdziemy u nas muzeum związane z włosami?

Muzeum Solniczek i Pieprzniczek, Stany Zjednoczone

Inicjatywa wyszła od antropolożki Andrei Ludden, której obsesją są właśnie pojemniki na sól i pieprz, a w muzeum znajdziemy aż 22000 ich odpowiedników. Cały obiekt wypełniony jest miniaturowymi pozycjami z menu McDonald's, wariacjami na temat prawie każdego rodzaju warzyw, i wiele więcej. Andrea Ludden zachęca też ludzi do stworzenia własnych kolekcji, gdyż na miejscu możemy kupić duplikaty tamtejszych eksponatów.

 

Muzeum Włosów Avanos, Turcja

Mimo tego, że tureckie miasto Avanos od starożytności znane jest ze swojej ceramiki, garncarz Chez Galip postanowił stworzyć muzeum związane z czymś zupełnie innym. Ściany jego wystaw zapełnione są włosami aż 16000 kobiet! Jest to największa na świecie tego typu kolekcja, a przy konkretnych pasmach znaleźć możemy adresy i nazwiska ich właścicielek.

 

Muzeum Obroży dla Psów, Anglia

Muzeum znajdujące się w Leeds Castle, gdzie psy od zawsze towarzyszyły Lady Baillie. To właśnie jej miłość do tych zwierząt zainspirowała do stworzenia muzeum w tak wyjątkowym miejscu. Wewnątrz znajdziemy ponad 100 unikatowych akcesoriów dla psów pochodzących z czasów średniowiecznych.

 

Brytyjskie Muzeum Kosiarek, Anglia

Muzeum opisujące historię kosiarki brzmi bardzo absurdalnie. Jednak mimo wszystko warto się wciągnąć, choćby w celu dowiedzenia się, skąd w ogóle wzięło się urządzenie, którym tak często posługujemy się przy pracy w ogrodach lub na działkach. Na miejscu możemy zobaczyć między innymi najdroższe kosiarki świata, które potrafią przycinać trawę z niezwykłą precyzją, a nawet królewskie kosiarki należące niegdyś do księcia Karola i księżnej Diany!

 
Więcej o: