Marzy wam się emerytura za granicą? Te kraje zachwycają widokami i zapewniają wysoką jakość życia [RANKING]

Jakie kraje są najlepsze do przejścia na emeryturę? Eksperci przyjrzeli się miejscom, które są najbardziej przyjazne emerytom. W analizie wzięto pod uwagę takie czynniki jak opieka zdrowotna, jakość życia czy finanse.

Kiedy myślimy o idealnym miejscu na spędzenie starości, często na myśl przychodzą nam piaszczyste plaże i ciepłe promienie słoneczne. Chociaż są to niewątpliwie przyjemna wizja, to można wymienić ważniejsze kwestie, które sprawiają, że kraj jest przyjazny emerytom. 

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Norwegia i Szwajcaria liderami zestawienia

Portal Visual Capitalist przygotował specjalną grafikę i przyjrzał się najlepszym miejscom docelowym dla emerytów na bazie danych Natixis Global Retirement Index 2022. Raport powstał po analizie 44 różnych krajów sklasyfikowanych na podstawie ich bezpieczeństwa emerytalnego. Uwzględnia on 18 czynników pogrupowanych w cztery nadrzędne kategorie: zdrowie, jakość życia, dobrobyt materialny i finanse. 

Ile zapłacimy za obiad w Beskidach? Dla niektórych to zbyt dużo. Ceny w Beskidach wyższe niż latem? Restaurator: "Dla nas to są rachunki grozy"

Za najlepszy kraj do przejścia na emeryturę została uznana Norwegia, która uzyskała wysokie wyniki wśród kluczowych wskaźników zdrowia oraz jakości życia. Doceniono ją m.in. za wysoką średnią długość życia - 83 lata, co daje dziewięć lat więcej niż średnia światowa. Drugie miejsce przypadło Szwajcarii mającej najwyższy wynik w kategorii "finanse na emeryturze", a podium zamknęła Islandia.

Najlepsze kraje do przejścia na emeryturę

Co ciekawe, pierwsza dziesiątka została zdominowana przez kraje europejskie. Pierwszy reprezentant innego kontynentu - Australia - pojawia się na piątym miejscu, a tuż za nią uplasowała się Nowa Zelandia. Wymieniana przez wielu jako świetne miejsce do życia Kanada znalazła się dopiero na 15. pozycji, natomiast Stany Zjednoczone pojawiły się trzy oczka niżej. 

Polacy zimą chętnie wybierają egzotyczne kierunki. Te zagraniczne kierunki są hitem wśród Polaków. To tam uciekamy przed zimą

Pierwsza dziesiątka krajów przyjaznym emerytom prezentuje się następująco:  

  1. Norwegia, 
  2. Szwajcaria,
  3. Islandia, 
  4. Irlandia, 
  5. Australia, 
  6. Nowa Zelandia, 
  7. Luksemburg, 
  8. Holandia, 
  9. Dania, 
  10. Republika Czeska.
 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: